Piekarnia Kiełtyka – ekologiczne pieczywo i słodkości z prostym składem

Rolnicy i Wytwórcy ekologiczne pieczywo

Pieczywo jest podstawą wielu posiłków w polskich domach. Dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na jego jakość i wybierać tylko takie, które pochodzi z zaufanego źródła i ma prosty skład. Takie jest ekologiczne pieczywo z Piekarni Kiełtyka, której chcemy poświęcić dzisiejszy wpis. Serdecznie zapraszamy do lektury.

ekologiczne pieczywo

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku marki Piekarnia KIEŁTYKA, o której w dalszej części opowiada Pan Marek Kiełtyka – właściciel marki Piekarnia KIEŁTYKA.

Poznaj historie innych wytwórców Lokalnego Rolnika

Trochę historii…

“Żyjemy, pracujemy w pięknym regionie polski jakim jest Podkarpacie, konkretnie w Pogórzu Środkowobeskidzkim. Czyste powietrze, piękne górzyste krajobrazy to nasz codzienny widok z okna. Łężany to nieduża wioska położona nieopodal Krosna – zwanego też >>Małym Krakowem<< miasteczka.

Piekarnia została założona przez mojego Tatę Józefa, start nastąpił w jakże znamiennym dla Polaków dniu 13 grudnia, co prawda roku 1993. Pomysł na piekarnię wziął się z braku dostępu do dobrego pieczywa na lokalnym rynku – było ono deficytowe. Jako że był lokal i chęci – od myśli do czynu! Jako że Wuj mojego Ojca był zdunem, razem wybudowali pierwszy piec, szamotowy, opalany drewnem. Długo nie posłużył… ale smak wypieków z tego pieca pamiętam do dzisiaj…. Tak mijał czas, nowe twarze, nowe maszyny, ale zawsze wierni podstawowym prawidłom piekarskim… najwyższej jakości surowiec, czas i serce piekarza gwarantem najwyższej jakości wyrobu. W okolicach 2005 roku zaczęło nas >>nosić<< – a może by tak robić autorskie pieczywo? Ta myśl kiełkowała, na rynku królowały gotowce do wypieku chleba (zwane popularnie mixami). I w końcu, w 2012 roku stało się! Będziemy piekarnią ekologiczną! Po przejściu ścieżki certyfikacji zaczęło się…. Najpierw 4, potem 18, a dziś już wypiekamy dla Państwa blisko 100 różnych rodzajów BIO pieczywa. Jak to w życiu bywa – los przewrotny w 2016 roku, po szybkiej i gwałtownej chorobie zabrał mi Tatę, ale została wiedza i umiejętności, które u jego boku mogłem rozwijać. Od zawsze działamy w duchu rzemiosła, tratując każdy wyrób z najwyższym należnym mu szacunkiem. Szkolimy przyszłych adeptów sztuki piekarskiej i cukierniczej. Działam aktywnie w lokalnej i szerokiej społeczności rzemieślniczej. Wiedzę czerpiemy tam gdzie jej pełno – od seniorów, ze starych podręczników i książek. Jednak tam gdzie pojawia się możliwość wsparcia nowoczesną techniką – nie jest mi to obce. Ciągle jednak z mottem >>najwyżej jakości surowiec, czas i serce piekarza<<, są gwarancją bezpiecznego produktu! Wszak każdy człowiek jest tym co je – więc nie może być inaczej. W 2019 roku, po długich staraniach uruchomiłem pracownię bezglutenową – wszystkie wyroby, które opisane są, jako bezglutenowe, powstają w kontrolowanych warunkach, z surowca, który jest badany pod kątem zawartości glutenu. W tym roku (2020) mija 27 lat jak wypiekamy, miałem 9 lat jak to wszystko się zaczęło. Mogę powiedzieć, że wychowałem się w piekarni i nic co wypieczone nie jest mi obce.  Od kilku lat >>pieczę<< nad częścią cukierniczą objęła moja żona, Agnieszka. To jej domena – chociaż staram się też pomagać. Co będzie dalej? 3 pokolenie ma dzisiaj 13 i 8 lat…. Może i oni pokochają zapach zboża, i radość jaką daje tworzenie wypieków…” – opowiada Pan Marek.

ekologiczne pieczywo

Jak wygląda codzienność w Piekarni Kiełtyka?

“Pokutuje przekonanie, że w piekarni pracuje się głównie na noce. U nas ten stereotyp jest troszkę przełamany. Dzień pracy zaczynamy – w zależności od dnia – o 5 lub o 7, od nastawienia zaczynów, nakarmienia kwasów i przygotowania produkcji. Niektóre z wypieków potrzebują więcej czasu, inne mniej, rekordzista wymaga 36 godzin. Stąd często żartujemy, że piekarz to prawie jak logistyk – tu wszystko musi mieć swój czas i być na czas. Do południa tworzą się ciastka i przekąski, po południu powstają chleby i bułeczki. Późnym wieczorem lub już nad ranem, po upływie odpowiedniego czasu, pakujemy, znakujemy i wysyłamy do Państwa nasze wypieki. Ciekawostką jest, że jako jedni z pierwszych w Polsce (o ile nie pierwsi) zaczęliśmy pakować nasze wypieki w pełni biodegradowalną folię, powstałą z polimerów pozyskanych z ziaren kukurydzy! Można ją poznać po odrobine innej barwie i przyjemnym >>szeleszczeniu<<. Dzięki temu, każdemu z nas łatwiej jest uporządkować swoje otoczenie z nadmiaru plastiku, który nas otacza.

ekologiczne pieczywo

Największym wyzwaniem jest znalezienie dobrego surowca i pewnego dostawcy… Wydawać by się mogło, że w dzisiejszym czasie wszystkiego jest w nadmiarze… Nie pomaga wszechobecna biurokracja. Staram się tworzyć produkty pod potrzeby klientów, zabezpieczając ich w takie pieczywo czy przekąski jakich potrzebują, by bezpiecznie się odżywiać. Największą radością jest usłyszeć od klienta że mu smakowało – to nasz >>wiatr w żagle<< i mimo, że czasem się nie chce, że jest ciężko, wierzymy że to co robimy jest dobre.

>> Dowiedz się, dlaczego warto sięgać po pieczywo na zakwasie <<

Najważniejszym dla mnie certyfikatem jest ten o przetwórstwie ekologicznym – daje to urzędową gwarancję czystości naszych wyrobów. W ciągu działalności otrzymaliśmy kilka nagród – nasze wyroby zostały docenione m. in. W plebiscytach Smaczne bo podkarpackie, Polski Producent Żywności czy Ulubiony Chleb Krośnian”  – dodaje Pan Marek.

ekologiczne pieczywo

Plany na przyszłość

“Plany są ambitne! Najważniejszym jest rozwijanie rynku, ale tak, aby w dalszym ciągu móc utrzymać najwyższą jakość. Chcemy sią nią dzielić, dać dostęp do naszych wypieków jak największej rzeszy klientów. Chcielibyśmy też zrobić coś dla Natury…. W planie mamy montaż instalacji fotowoltaicznej na budynku zakładu czy wymianę samochodów na niskoemisyjne, zasilane gazem CNG” – mowi Pan Marek.

ekologiczne pieczywo

Produkty z Piekarni Kiełtyka

“Wypiekamy kilka linii produktów – tradycyjne, przy zastosowaniu wielofazowej fermentacji, z użyciem kwasów piekarskich (zakwasu), lżejsze, codzienne pieczywo, ale też wypieki specjalistyczne – bez glutenu, bez cukru, bez laktozy. Produkujemy też bułkę tartą w 4 odmianach – tradycyjną pszenną a także orkiszową, żytnią i gryczano-kukurydzianą. Surowce kupujemy wyłącznie od dostawców z certyfikatem eko. Mamy sprawdzonych dostawców, większość osób znamy i mamy pewność że surowiec jest najwyższej czystości i jakości.

Nasze produkty podsumowuje nasz hasztag #dlaCIEBIEdlaNATURY:

  • ekologiczne,
  • proste składy,
  • ciekawe kompozycje smakowe,
  • bezpieczeństwo gwarantowane badaniami i certyfikatem,

…właśnie takie są nasze produkty” – opowiada Pan Marek.

ekologiczne pieczywo

Dlaczego w Piekarni Kiełtyka wytwarzane są zdrowe produkty – bez chemii i konserwantów?

“Bo sami chcielibyśmy takie jeść! Niepojęte jest to, że towary które powinny być dostępne dla wszystkich są dzisiaj niemalże dobrem luksusowym. Powinno być zupełnie odwrotnie! Niestety, nadprodukcja żywności powoduje jej olbrzymie marnowanie. Nie zgadzamy się na to! Kupujmy mniej, ale wybierajmy produkty wysokiej jakości. Ekwiwalent żywieniowy będzie taki sam, a my pomożemy sobie i Naturze” – dodaje Pan Marek.

ekologiczne pieczywo

Czym wyróżniają się produkty z Piekarni Kiełtyka od tych, które można kupić w ogólnodostępnych sklepach?

“Przede wszystkim surowiec – ekologiczny, przygotowany bez użycia pestycydów czy herbicydów. Proces produkcji oparty o wielofazowe fermentacje, naturalne – taki jest chociażby nasz 100% żytni chleb na zakwasie, bez drożdży – ciężko to opisać, trzeba spróbować! Inną linią są kompozycje, które pozwalają dostarczyć wielu cennych składników odżywczych – tu przywołam chleb z ziarnami, nasycony amarantusem – bogactwo składników mineralnych i właściwości siemienia lnianego, słonecznika nie muszę przywoływać. Do tego amarantus – cudowne ziarno przybyłe z Ameryki Południowej, inaczej zwane szarłatem. Skarbnica witamin i chociażby skwalenu. Bogate w aminokwasy egzogenne – takie których nasz organizm sam nie wytwarza, musimy je dostarczyć z zewnątrz. Produkty bezglutenowe czy bezcukrowe do propozycja dla tych, którzy chcą się bezpiecznie odżywiać przy dietach eliminacyjnych – czy to właśnie bez cukru czy glutenu. Zamiast cukru używamy chociażby inuliny – świetna sprawa – polisacharydu, który nie jest trawiony w żołądku, a wchłania się dopiero w jelitach. Dzięki temu nie wpływa znacząco na glikemię. Ostatnim hitem okazują się być Sorgusie – kruche, maślane ciasteczka na bazie mąki z sorgo. Bezglutenowe, ale PYSZNE! Fajna kompozycja składników daje im kruchość i smak prawdziwych, babcinych maślanych ciasteczek (a taki wszyscy lubimy!), pozostając przy tym wolnymi od glutenu” – opowiada Pan Marek.

ekologiczne pieczywo

Na czym polega wyjątkowość produktów z Piekarni Kiełtyka?

“Nie lubię określenia wyjątkowe. Nasze produktu są po prostu TAKIE JAK POWINNY BYĆ wszystkie produkty! Naturalne, proste i bezpieczne. Krótkie składy nie zawsze pozwalają uzyskać czy to strukturę czy wygląd idealny i wyjątkowy. Ale za to dają gwarancję, że dostarczamy sobie pożywienia, które nam da energię i siłę, a nie tylko poczucie sytości” – mówi Pan Marek.

ekologiczne pieczywo

Jakie produkty z Piekarni Kiełtyka kupisz na LokalnyRolnik.pl?

Na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia kupisz m.in. poniższe produkty marki Piekarnia KIEŁTYKA:

ekologiczne pieczywo

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

“Dzięki Lokalnemu Rolnikowi łatwiej nam do Państwa dotrzeć, do naszych klientów. Skraca się też czas dostawy i ilość pośredników. Tyle ciekawych produktów w jednym miejscu to prawdziwy skarb! Mam nadzieję, że Lokalny Rolnik już niedługo zagości również w innych miastach w Polsce. Takie inicjatywy są potrzebne, jak już mówiłem wcześniej – żywność taka, jak produkowana przez nas, powinna stanowić podstawę naszego żywienia!” – komentuje Pan Marek. Jeśli tak samo, jak Piekarnia KIEŁTYKA, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca Lokalnego Rolnika

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “ekologiczne pieczywo”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *