Dobre i zdrowe pieczywo – czyli jakie?

Zdrowe żywienie zdrowe pieczywo

Zakwas chlebowy powstaje z mieszaniny mąki i wody, która – pozostawiona w ciepłym miejscu – zaczyna fermentować. W procesie fermentacji wyeliminowane zostają szkodliwe związki rakotwórcze, unieszkodliwiony zostaje kwas fitynowy, rozkładają się mikotoksyny. Spożywanie chleba przygotowanego na naturalnym zakwasie wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu możemy cieszyć się zdrowiem. 

Takie pieczywo powstaje w rzemieślniczych piekarniach, które sprzedają za pośrednictwem naszego wirtualnego targu prawdziwego jedzenia.

ekologiczne pieczywo

Dlaczego chleb na zakwasie jest zdrowy, a “odpiekane” pieczywo z mrożonki szkodzi zdrowiu?

Pieczywo dostępne w marketach produkowane jest najczęściej w oparciu o technologie zamrażalnicze, a co za tym idzie, jest zwykle krótko fermentowane. Proces fermentacji zostaje przerwany i kontynuowany jest podczas wypiekania pieczywa. A żeby to osiągnąć, konieczne jest zastosowanie skomplikowanych polepszaczy. W związku z tym, zawiera sporo substancji pośrednich, jakie powstają podczas fermentacji mlekowej i alkoholowej, i charakteryzują się nieprzyjemnym smakiem oraz zapachem. To sprawia, że takie “odpiekane” pieczywo z mrożonki smakuje nam tylko wtedy, gdy jest jeszcze ciepłe. Wraz z upływem czasu, traci walory smakowe i zapachowe – zaczyna się robić niesmaczne, twarde i wyschnięte, psuje się, pleśnieje. Takie pieczywo nie jest też prawidłowo trawione, a więc ostatecznie szkodzi zdrowiu.1

zdrowe pieczywo

Zdrowe pieczywo na zakwasie

Pieczywo produkowane na zakwasie – szczególnie tym długodojrzewającym – wyróżnia się właściwościami prozdrowotnymi. Dość długa fermentacja sprawia, że:

  • rozkładowi ulegają ewentualne mikotoksyny,
  • redukuje się kwas fitynowy (który upośledza proces wchłaniania się białek i związków mineralnych),
  • redukuje się poziom enzymów odpowiadających za przemianę związków prokarcinogennych w rakotwórcze.2

Ponadto, chleby powstające na zakwasach naturalnych – a w szczególności tych długodojrzewających – stymulują nasz układ immunologiczny – ponieważ, jak odkryła prof. Magdalena Włodarczyk-Kierczyńska, mikrobiolog z Politechniki Łódzkiej, znajdują się w nim szczepy pięciu bakterii mlekowych, z rodzaju Lacobacillus. Do wytwarzania pieczywa na zakwasie niepotrzebne są żadne konserwanty, ani polepszacze.3

Warto więc zamienić marketowe pieczywo na to, które powstaje na bazie naturalnych zakwasów długodojrzewających. Zwłaszcza, że nadmierne spożywanie przetworów z mąki niekwaszonej może prowadzić do niedoborów minerałów w naszym organizmie, czego konsekwencją może być anemia, osteoporoza i krzywica.4

zdrowe pieczywo

Gdzie kupować zdrowe pieczywo?

Zdrowe pieczywo na zakwasie najlepiej kupować w małych, rzemieślniczych piekarniach, które przykładają uwagę do jakości składników oraz całego procesu. 

Wśród wytwórców sprzedających za pośrednictwem Lokalnego Rolnika znajdziesz wiele zaufanych manufaktur piekarniczych, w których pieczywo przygotowywane jest z pasją i w którego składzie nie znajdziesz nic, ponad to, co jest niezbędne.

Kup prawdziwy chleb na zakwasie

1,2,3 „Chleby na zakwasie szansą na zdrowie”, Przegląd Piekarski i Cukierniczy, marzec 2007
4 „Za chlebem i zakwasem”, Wojciech Mikołuszko, Przekrój nr 34/3296, 21.08.2008, [z: Poradnik Tydzień Żytniego Chleba w Szkole]

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “zdrowe pieczywo”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *