Zdrowe grillowanie – 9 zasad

Zdrowe żywienie zdrowe grillowanie

Zdrowe grillowanie jest możliwe, pod warunkiem, że podchodzisz do niego z głową. Poznaj 9 zasad, dzięki którym będziesz cieszył się pysznym, aromatycznym i właściwie przygotowanym jedzeniem prosto z grilla.

zdrowe grillowanie

#1 Do grillowania wybieraj produkty najwyższej jakości

Jeśli planujesz grillować, sięgnij po wysokiej jakości, chude lub średnio tłuste mięso. Podziel je na kawałki grubości ok. 2-2,5 cm. Dzięki temu idealnie zarumieni się z zewnątrz, a wewnątrz pozostanie soczyste. Jeśli porcja będzie zbyt gruba, szybko przypali się jej zewnętrzna powierzchnia, a środek pozostanie najpewniej surowy. Grilluj też ryby – w kawałkach lub w całości – a nawet sery, np. halloumi. 

#2 Nie zapomnij o warzywach

W zbilansowanym posiłku spory udział powinny mieć warzywa. Je również możesz grillować. Idealnie nadają się do tego np. cukinia, bakłażan, papryka, dynia, ziemniaki. Możesz też przyrządzić zdrową, obiadową surówkę ze świeżych warzyw, która będzie stanowiła dodatek do grillowanego dania. 

>> Sprawdź przepisy na grillowane warzywa <<

#3 Sam twórz mieszanki przypraw

Jeśli sięgasz po gotowe mieszanki przypraw do grillowania, zwróć uwagę na ich etykiety. Skład powinien być prosty. Idealnie, jeśli nie ma w nich soli lub jest jej mała ilość. Jeśli masz możliwość, sam twórz kompozycje przypraw, korzystając ze świeżych i suszonych ziół.

#4 Nie przesadzaj z tłuszczem

Przygotowując marynaty do mięsa czy ryb, nie przesadzaj z tłuszczem. Minimalna jego ilość zdecydowanie wystarczy, zwłaszcza, że produkty te mają już w sobie tłuszcz, który wytopi się podczas grillowania.

>> Sprawdź przepisy na grillowane mięso <<

#5 Grilluj z umiarem

Choć piękna pogoda zachęca do grillowania, warto robić to z umiarem – zarówno, jeśli chodzi o częstotliwość, jak i ilość. Zamiast serwować i jadać obiad z grilla dzień w dzień, rób to “od święta”. Zwłaszcza, że o wiele łatwiej zgromadzić najbliższych przy jednym stole “pod chmurką” w weekend, raz czy dwa razy w miesiącu, gdy czas płynie o wiele wolniej niż codziennie, w roboczym tygodniu.

#6 Ustaw ruszt wysoko

Ruszt stawiaj w górnej części grilla, zamiast tuż nad rozżarzonym węglem. Dzięki temu ograniczysz kontakt żywności z dymem odpowiedzialnym za powstawanie ewentualnych szkodliwych związków (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych – głównie benzoapirenu, heterocyklicznych amin aromatycznych, nitrozoaminy, akryloamid, utlenionych steroli, chloropropanoli i innych).

>> Sprawdź przepisy na grillowane ryby <<

#7 Zacznij grillować w odpowiednim momencie

By jeszcze zmniejszyć prawdopodobieństwo przeniknięcia do żywności szkodliwych związków, rozpal brykiet lub węgiel, poczekaj, aż płomień zgaśnie i powstanie lekki żar. Dopiero wtedy kładź na ruszt jedzenie. Choć grillowanie przez to potrwa trochę dłużej, intensywność tworzenia się niebezpiecznych związków będzie o wiele mniejsza.

#8 Reguluj dostęp powietrza

Jeśli w Twoim grillu znajduje się wbudowane “okienko”, to świetnie. Jego rolą jest ograniczanie gromadzenia się dymu na żywności, która grillowana jest pod przykryciem.

#9 Ogranicz kontakt grillowanej żywności z dymem

Stosuj folie i tacki aluminiowe, by ograniczyć kontakt grillowanej żywności z dymem. Tłuszcz będzie pozostawał na nich i dzięki temu nie będzie wytwarzała się tak duża ilość dymu kumulującego niebezpieczne związki. Pamiętaj, by aluminiowe tacki czy folie wrzucić do odpowiedniego kontenera na śmieci.

>> Dowiedz się więcej na temat segregacji i recyklingu odpadów <<

Właściwe grillowanie to świetna alternatywa dla smażenia. Tłuszcz wytapia się, a potrawy smakują i pachną wyjątkowo. To też świetna okazja do spędzenia czasu z najbliższymi na świeżym powietrzu. Dlatego wiosną i latem grilluj – byle z głową! 

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Źródło: https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/jak-grillowac–by-nie-zaszkodzic-zdrowiu-
Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “zdrowe grillowanie”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *