Grill – przepisy na dania z grilla, którym nie oprze się żaden mięsożerca

Przepisy kulinarne dania z grilla

Wielu z nas w sezonie wiosennym i letnim chętnie zamienia potrawy przygotowywane w domowej kuchni na pyszne i aromatyczne dania z grilla. Na grillu możemy przyrządzić niemal wszystko – warzywa, sery, owoce, a zwłaszcza mięso. Fanów grillowanej kiełbaski czy soczystej karkówki z grilla w naszym kraju nie brakuje. Nie są to jednak jedyne mięsne dania z grilla, jakie można przygotować. Wypróbuj nasze sprawdzone przepisy na: kaszankę z grilla z kapustą kiszoną, kiełbasę z grilla z cebulą, grillowane szaszłyki z polędwiczką wieprzową, grillowany filet z kurczaka oraz marynowaną karkówkę z grilla.

ryba z grilla

Kaszanka z grilla z kapustą kiszoną – przepis

Składniki:

Kup kaszankę od gospodarza

Przygotowanie:

Przygotuj 4 arkusze folii aluminiowej. Na każdej z nich rozłóż ¼ części kapusty kiszonej, a na niej ½ pokrojonej w piórka cebuli. Przypraw solą i pieprzem. Rozłóż po 1 kaszance na każdy arkusz folii z kapustą i cebulą. Zawiń folię i ułóż przygotowane w ten sposób kaszanki na rozgrzanym grillu. Grilluj ok 20-25 min, aż kapusta i cebula zmiękną.

dania z grilla

Kiełbasa z grilla z cebulą – przepis

Składniki:

Kup swojską kiełbasę

Przygotowanie:

Kiełbasę ponacinaj, a cebulę pokrój w piórka. Przygotuj 4 arkusze folii aluminiowej. Na każdej z nich rozłóż ¼ części cebuli oraz po 1 kiełbasie. Zawiń folię i ułóż przygotowane w ten sposób kiełbasy na rozgrzanym grillu. Grilluj ok 20-25 min, aż cebula zmięknie.

dania z grilla

Grillowane szaszłyki z polędwiczką wieprzową – przepis

Składniki:

Kup wieprzowinę z dobrego źródła

Przygotowanie:

Przygotuj długie wykałaczki. Polędwicę umyj i osusz. Olej wymieszaj z solą, pieprzem, papryką słodką i ostrą. Natrzyj marynatą polędwicę (może od razu przygotowywać szaszłyki lub pozostawić mięso w marynacie na całą noc – w lodówce). Pokrój polędwicę na kawałki ok. 2 cm grubości. Boczek pokrój na kawałki ok. 1 cm. Cebulę i paprykę pokrój w grubą, sporą kostkę, a cukinię i pieczarki na ok. 2 cm plastry. Nadziewaj na każdą wykałaczkę kolejno: paprykę, cukinię, pieczarkę, cebulę, boczek, polędwicę, cebulę, paprykę, cukinię, pieczarkę, cebulę, boczek, polędwicę, cebulę itd. Grilluj szaszłyki bezpośrednio na ruszcie lub na specjalnej tacce po ok. 15-20 min z każdej strony.

dania z grilla

Grillowany filet z kurczaka – przepis

Składniki:

Kup drób z dobrego źródła

Przygotowanie:

Z oleju i przypraw przygotuj marynatę. Natrzyj nią umyty i osuszony filet, zabezpiecz ciasno folią spożywczą lub aluminiową i włóż do lodówki na całą noc lub przynajmniej kilka godzin. Grilluj filet bezpośrednio na ruszcie, w folii aluminiowej, w której się marynował lub na specjalnej tacce po ok. 10-15 min z każdej strony.

dania z grilla

Karkówka z grilla w marynacie – przepis

Składniki:

Kup wieprzowinę ze sprawdzonego źródła

Przygotowanie:

Karkówkę umyj i osusz ręcznikiem kuchennym. Pokrój na równej grubości plastry. Olej, musztardę, przeciśnięty przez praskę czosnek i przyprawy połącz i natrzyj marynatą każdy plaster karkówki. Zabezpiecz je folią spożywczą i włóż do lodówki na całą noc lub przynajmniej kilka godzin. Grilluj karkówkę bezpośrednio na ruszcie lub na specjalnej tacce po ok. 8-10 min z każdej strony.

dania z grilla

Życzymy smacznego – jesteśmy przekonani, że zaproponowane przez nas mięsne dania z grilla będą smakowały Tobie i Twoim najbliższym.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *