IDEA BIO Dariusz Krężlewicz – idea żywności, która przynosi zdrowie

Rolnicy i Wytwórcy idea_bio_dariusz_krezlewicz

Jesteśmy w ekologicznym gospodarstwie Pana Dariusza Krężlewicza w Nowym Sycyminie. Gospodarstwo IDEA BIO istnieje od 1996 roku. Położone jest w otulinie Puszczy Kampinoskiej tuż przy Wiśle, na bardzo żyznych glebach: madach wiślanych. Wspomniana mada wiślana powoduje, że przede wszystkim warzywa korzeniowe są wyjątkowe: mają one nietuzinkowy smak i aromat. 

Panie Darku, Pana pomidory są niesamowicie słodkie i aromatyczne, naprawdę wyjątkowe. Jak się Panu udało to osiągnąć, przy takie ilości słońca, jaką mamy w Polsce?

Jest to zasługa szczególnie żyznej gleby – mady wiślanej, która powoduje, że warzywa na niej uprawiane mają niepowtarzalny smak. No i trochę moich umiejętności ogrodniczych ?

idea_bio_pomidory

Co jest takiego szczególnego w madzie wiślanej?

Jesteśmy przy wale wiślanym. Tuż obok jest Wisła, która przez setki lat wylewała. Przy każdym wylewie pozostawiała nową warstwę mady, czyli niewielkich, mikroskopijnych drobinek, które co roku osadzały się, zostawiając coraz większą grubość mady. Dodatkowo miała miejsce szczególna działalność moich poprzedników, Holendrów, którzy wyplatali miedzę wierzbą, tak żeby Wisła w okresie wylewów, bardzo wolno przepływała ponad tymi wyplecionymi płotami i w kontrolowany sposób osadzała namuły, organiczne drobinki. Taka jest historia tych szczególnie żyznych gleb.

idea bio

Jaka jest Pana historia tutaj?

Jako młody chłopak, bardzo romantycznie podszedłem zawodu rolnika. Wymarzyłem sobie gospodarstwo na Mazurach. Udało mi się wyjechać do Niemiec, zapracować i za własne pieniądze kupiłem 30 ha na Mazurach, które później powiększyłem do 40 ha. Początkowo uprawiałem je w sposób tradycyjny, jeszcze nie ekologicznie. Ale po pewnym czasie rolnictwo przestało się opłacać i trudno było utrzymać się, nawet z tej powierzchni. Wówczas postanowiłem coś zmienić. Po rozmowie ze znajomymi, pierwszymi prekursorami rolnictwa ekologicznego oraz po rozmowie z moją żoną, zrealizowaliśmy ten pomysł. I tutaj pod Warszawą powstało nasze gospodarstwo.

Poza tym, od pewnego czasu jestem uczulony na chemię w żywności, więc to jest przede wszystkim dla mnie ważne, aby to co jem było zdrowe. Sama myśl, sama idea żywności, która na pewno przynosi zdrowie jest bardzo piękna (nazwa gospodarstwa IDEA BIO).

>> Kura Domowa w gospodarstwie państwa Krężlewiczów <<

Co znajdziemy w ofercie gospodarstwa Idea Bio Dariusza Krężlewicza?

W moim gospodarstwie jest bardzo dużo ogrodniczych produktów. Wszystkie warzywa korzeniowe: marchew, również kolorowa, buraki okrągłe i podłużne, pasternak, ziemniaki; cebulowe; dyniowate, np. dynia hokkaido pięknie wybarwiona w środku; liściowe, czyli szpinak, koper, kolendra. Opórcz tego również kukurydza i oczywiście pyszne pomidory: paprykowe, malinowe, koktajlowe i tradycyjne. Cały wybór warzyw! Chciałbym zwrócić uwagę na szczególnie słodką kukurydzę cukrową, którą można spożywać na surowo i jest naprawdę wyjątkowo słodka.

Chcę zamówić warzywa od Pana Darka z IDEA-BIO

A jak wygląda dzień pracy w gospodarstwie?

Większość tygodnia pracuję w gospodarstwie. Wstaję codziennie przed 6:00. Część pracowników zaczyna pracę już o 6:00, więc ja muszę być na nogach przed nimi ? Każdego dnia omawiamy co mamy do zrobienia i później to realizujemy. Mam również dni targowe, bywam na targu w Falenicy, w fortecy u Państwa Kręglickich i wtedy wstaję najwcześniej – w soboty np. od 20 lat wstaję o 2:00. Dawniej wstawałem o 2:30, ale teraz, ponieważ wiele rzeczy robię troszeczkę wolniej, wstaję o 2:00 (śmiech). O 2:00 rano oczywiście ?

W gospodarstwie ekologicznym, w przybliżeniu 80% czasu pracy poświęcamy na pielenie. Pielenie, pielenie i jeszcze raz pielenie ręczne. Tzn. mechanicznie pielimy w międzyrzędziach, natomiast w samych rzędach już ręcznie. Jak jest wilgotny rok, to nie raz tę czynność powtarzamy 2, 3 a nawet 5 razy w sezonie. Ponieważ praca ręczna jest dość droga i tak dużo jej potrzebujemy do wyprodukowania naszych warzyw, to niestety muszą być one droższe od tych uprawianych konwencjonalnie z chemią.

Jakie Pan ma plany na przyszłość?

Na pewno powinienem poprawić technicznie parę rzeczy, potrzebuję więcej maszyn. W związku z tym, że o pracę ręczną, pracę ludzi jest coraz trudniej. Jakaś większa i bardziej nowoczesna przechowalnia z dużą chłodnią też jest potrzebna w gospodarstwie. To jeszcze bardziej poprawi jakość moich warzyw, które są takie smaczne na starcie i chciałabym, żeby pozostały takie na jak najdłużej.

Serdecznie Państwa pozdrawiam. Jest mi bardzo przyjemnie, że chcecie Państwo robić u mnie zakupy i obiecuję, że będę robił wszystko ze swojej strony, żebyście mieli tutaj najsmaczniejsze produkty!

Wybieram warzywa od Pana Darka z IDEA-BIO

idea_bio_warzywa

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *