!-->

Rzodkiewka – wartości odżywcze i zdrowotne

Produkty rzodkiewka

Te małe warzywa wydają się być mocno niedocenione. Tymczasem zupełnie niesłusznie. Poza znaczną zawartością witamin i składników mineralnych, dysponują również właściwościami przeciwnowotworowymi oraz oczyszczającymi. Jeśli jednak myśleliście, że to wszystko, co ma do zaproponowania rzodkiewka, to lepiej wygodnie usiądźcie i zagłębcie się w lekturę.

Rzodkiewka jest warzywem szczególnie intrygującym. Choć nie wiadomo dokładnie skąd pochodzi, jedni bowiem spekulują, że z basenu Morza Śródziemnego, inni zaś przekonują, że z Dalekiego Wschodu, to mamy pewność, że czerwona rzodkiewka uprawiana była już 2000 lat temu w Egipcie. Jednocześnie musiała cieszyć się w Europie sporym szacunkiem, ponieważ była jedną z pierwszych roślin, jakie zostały zabrane na kontynent amerykański. Sprawdźmy skąd to domniemane uwielbienie mogło się wziąć.

Rzodkiewka – działanie przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i oczyszczające

Rzodkiewka jest bardzo dobrym źródłem witaminy C, prowitaminy A, witamin z grupy B, a także składników mineralnych takich jak: magnez, potas, żelazo, a nawet jod. Jednocześnie należą do grupy warzyw bogatych w sulforafan, który jest silnym antyoksydantem, a więc charakteryzuje się mocnym działaniem przeciwnowotworowym. Badania pokazały, że związek sulforafanu powoduje zmniejszenie komórek rakowych w przypadku prostaty, tarczycy, a także przy nowotworze piersi. Ponadto udowodniły, że duża ilość tego antyoksydantu wpływa korzystnie na stan zdrowia pacjenta i może zwiększać efektywność chemioterapii.

Ta drobna roślina uprawna przeciwdziała również bakteriom Helicobacter pylori. Wspomniany już wcześniej związek występujący w rzodkiewkach może także hamować rozrost bakterii odpowiedzialnych za powstawanie nadżerek i wrzodów w błonie śluzowej żołądka i dwunastnicy. Warto jednak wiedzieć, że rzodkiewki ze względu na dość dużą zawartość olejków gorczycowych i glikozydów nie są zalecane do spożywania przez osoby z chorobą wrzodową. Mogą jednak być elementem bardzo dobrej profilaktyki.

Jakby mało było dobrodziejstw, które kryją w sobie rzodkiewki, to musimy jeszcze wspomnieć o właściwościach oczyszczających. Spożywane w dużych ilościach mają działanie żółciopędne. Oznacza to, że pobudzają one wątrobę do produkcji żółci, a to w konsekwencji prowokuje lepsze trawienie i daje mniejsze ryzyko odkładania się kamieni w woreczku żółciowym.

Rzodkiewka w ciąży, rzodkiewka podczas karmienia piersią

W tej kwestii oddajemy głos specjalistce, pani mgr inż. Ewie Ceborskiej – Scheiterbauer. W czasie 9 miesięcy ciąży można z powodzeniem spożywać rzodkiewki. Ważne jest jednak to, aby były to produkty naturalne, bez dodatków chemii rolniczej. Pierwsze rzodkiewki pojawiające się na bazarach często są mocno nawożone, dlatego też warto korzystać ze sprawdzonych źródeł dostaw. Nie ma przeciwwskazań do spożywania rozsądnych ilości rzodkiewek również w okresie laktacji.

Chcę zamówić rzodkiewkę od Rolników

Rzodkiewka w codziennym menu

Mówiąc o rzodkiewkach, warto pamiętać, że cała roślina nadaje się do spożycia, a więc i korzeń, i liście. Te ostatnie znakomicie sprawdzają się jako dodatek do sałatki lub do chłodnika z botwiną. Rzodkiewki można podawać na surowo jako wzbogacenie kanapek oraz sałatek. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby poddać je krótkotrwałemu gotowaniu i serwować w takiej postaci. Charakteryzują się wówczas łagodniejszym smakiem. Idealne połączenia rzodkiewek to duet z wędliną lub twarożkiem, ale można je zestawić także z chłodnikiem,  zarówno staropolskim, jak i bułgarskim taratorem.

Rzodkiewka tylko ze sprawdzonego źródła

Kto by pomyślał, że takie skromne warzywo może być obietnicą tak dużych zdrowotnych profitów. Rzodkiewka bezsprzecznie należy do kanonu nowalijek, czyli warzyw, które ukazują się po raz pierwszy na wiosnę. Ale nie ulegajcie euforii i uważajcie, co kupujecie. Rzodkiewki dostępne do połowy maja zazwyczaj są pochodzenia szklarniowego, co niesie ryzyko zbyt dużej zawartości azotynów niekorzystnych dla ludzkiego organizmu. Kupujcie warzywo ze sprawdzonego źródła, najlepiej bezpośrednio od rolnika. Wówczas macie pewność, że produkt jest pełnowartościowy i bezpieczny dla zdrowia.

Wybieram rzodkiewkę od Rolników

*O właściwościach odżywczych i zdrowotnych rzodkiewki opowiadała Ewa Ceborska-Scheiterbauer – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *