!-->

Rodzaje mąk ekologicznych

Produkty

Mąkę używa się powszechnie do wyrobu pieczywa, ciast, makaronów, naleśników i wielu innych produktów. Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne jest jednak odchodzenie od tradycyjnej wersji pszennej i stosowanie ekologicznych zamienników. Okazuje się, że one także idealnie nadają się do przygotowywania różnego rodzaju potraw. Poniżej przedstawiamy przegląd mąk wartych uwagi.

Rodzaje mąk ekologicznych

Mąka z amarantusa

Okrzyknięta współcześnie mianem zboża XXI wieku, przebijająca inne zboża pod względem kategorii odżywczych (więcej białka, błonnika, mikroelementów). Amarantus jest bezglutenowy, zawiera w swoim składzie m.in.
Lizynę, która jest jednym z aminokwasów egzogennych, przyczynia się do produkcji kolagenu, jest niezbędna do utrzymania masy mięśniowej, chroni przed miażdżycą;
Fitosterole, obniżające poziom złego cholesterolu, co skutkuje mniejszym zagrożeniem miażdżycą i problemami z układem kardiologicznym;
Skwalen, będący substancją przeciwbakteryjną i przeciwgrzybiczą, a przy tym również obniżający poziom cholesterolu.

Chcę zamówić mąkę z amarantusa

Mąka z amarantusa to świetny ekwiwalent tradycyjnej mąki, sprawdzający się we wszelkiego rodzaju omletach, plackach czy naleśnikach. Przy swoich zaletach zdrowotnych jest również stosunkowo niedroga: koszt 1 kilograma to około 12 zł.

Mąka owsiana

Jedna z najłatwiejszych i najtańszych do otrzymania w warunkach domowych mąk – wystarczy zmielić w blenderze płatki owsiane. W składzie mąki owsianej należy wymienić błonnik, duże nagromadzenie węglowodanów rozgałęzionych; obecność witamin B oraz E i mikroelementów: selenu, miedzi, magnezu i manganu. Warto wiedzieć, że zawiera również avenatramidy, czyli substancje wyłapujące wolne rodniki – w związku z tym owies jest silnym antyoksydantem.
Ze względu na dużą zawartość zdrowych węglowodanów mąka owsiana będzie wyśmienitym składnikiem posiłków okołotreningowych.

Chcę zamówić mąkę owsianą

Mąka migdałowa

Uwielbiana ze względu na smak (jak można się domyślać, mąka ta pochodzi ze zmielenia migdałów, stąd jest idealnym składnikiem deserów i dań na słodko) i właściwości medyczne: obniża ciśnienie tętnicze krwi; jest wskazana przy cukrzycy i nadmiarze cholesterolu. Mimo dość wysokiej ceny to jedna z podstawowych mąk używanych w dietach niskowęglowodanowych, takich jak dieta paleo czy dieta wegetariańska. Jedno z najbardziej wartościowych źródeł zdrowych kwasów tłuszczowych, ma działanie antyrakowe, antyoksydacyjne i antycukrzycowe. Na 100 g mąka migdałowa zawiera jedynie niespełna 18 g węglowodanów i aż 53 g tłuszczy.
W kuchni wykorzystywana przede wszystkim do dań na słodko, ale również jako panierka do mięs.

>> Dlaczego powinieneś mieć w swojej kuchni mąkę gryczaną? <<

Mąka kokosowa

Kolejna po migdałowej mąka zawierająca w składzie większość tłuszczów, w tym zdrowych kwasów tłuszczowych. Jeden z podstawowych produktów w diecie osób z upośledzoną gospodarką cukrową: nie tylko ze względu na walory odżywcze, ale również z powodu niskiej ceny. Choć otrzymywana jest z wyściółki kokosa, nie ma słodkiego posmaku, w związku z czym komponuje się niemal z każdym daniem. Jednym z największych skarbów mąki kokosowej są tłuszcze MCT, które pozytywnie wpływają na redukcję tłuszczu trzewnego (a więc tłuszczu, który znajduje się między naszymi organami i który jest najtrudniejszy do redukcji). Używana od lat w medycynie jako źródło energii dla przewlekle chorych pacjentów.
Spotykana głównie w kuchni osób zagrożonych przez cukrzycę oraz odchudzających się.

Chcę zamówić mąkę kokosową

Tapioka

Mąka wytwarzana z rośliny o nazwie maniok (która jest najpopularniejszym źródłem węglowodanów na świecie: przede wszystkim w Ameryce Południowej, Afryce i Azji). Ciekawostką jest fakt, że z soku z pnączy manioku wyrabia się kauczuk. Tapioka jest mączką pożywną i lekkostrawną, w której składzie dominują węglowodany (ponad 88 g na 100 g produktu). Choć w krajach pozaeuropejskich maniok i tapioka to odpowiednik naszych ziemniaków i mąki ziemniaczanej, to w przeciwieństwie do dań z ziemniaka maniok jest składnikiem całego spektrum codziennej kuchni, od pożywnych obiadów, po desery czy .. herbatę.

Mąka żytnia razowa

Mąka razowa – inaczej pełnoziarnista – pozyskiwana jest z nieoczyszczonych ziaren zbóż, dzięki czemu zawiera cenny błonnik. Mąka żytnia razowa zawiera m.in. cynk (który nie tylko odpowiada za skórę, włosy i paznokcie, ale również za przemiany metaboliczne, chroni przed depresją czy chorobami autoimmunologicznymi), fosfor (będący nie tylko składnikiem naszych kości czy zębów, ale i tkanek miękkich) i żelazo (odpowiedzialne za hemoglobinę i tworzenie czerwonych krwinek w naszej krwi).
Mąka żytnia razowa, w porównaniu z tradycyjną mąką, nie zawiera tak znacznych ilości skrobi, przez co jest lekkostrawna i nie zalega w jelitach jak jej bardziej przetworzony odpowiednik. Sprawdzi się idealnie w typowo polskiej kuchni (ciasta makaronowe, kluskowe, chleb).

Chcę zamówić mąkę żytnią

Mąka z sorgo

Mąka z sorgo jest w naszym kraju jeszcze niezbyt popularna, jednak z pewnością warto zwrócić na nią uwagę: jest pozbawiona glutenu, nie podwyższa poziomu cukru we krwi, a do tego zawiera wiele witamin i minerałów: witaminy z grupy B (odpowiedzialne przede wszystkim za układ nerwowy), beta-karoten (prowitamina witaminy A), żelazo, cynk, fosfor, potas.
Stosowana zarówno w daniach na słodko, jak i obiadowych (sosy, zupy, panierki).

>> Kasze – dlaczego warto je jeść? Kasze glutenowe i bezglutenowe <<

Mąka z kasztanów jadalnych

Mąka ta również jest bezglutenowa, a dodatkowo zawiera duże ilości węglowodanów i białek. Pomimo lekko orzechowego posmaku jest wykorzystywana w całym spektrum kuchennych zastosowań: od dań słonych po słodkie. Cechuje się sporym stężeniem miedz, cynku, fosforu, potasu, magnezu. Jest zalecana w profilaktyce chorób serca i antynowotworowej.

Obecnie w sklepach dostępny jest naprawdę bogaty wybór mąk ekologicznych. Poza wymienionymi powyżej warte uwagi są: mąka z ciecierzycy, ryżowa, orkiszowa, kukurydziana i jaglana.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *