Orzechy włoskie – właściwości lecznicze i wartości odżywcze

Produkty

Orzechy włoskie znane i lubiane przez młodszych i starszych. Chętnie sięgamy po niego samodzielnie, ale również komponując różne desery. Znajdują swoje zastosowanie też przy wypieku ciast i chleba. Są powszechnie polecane ze względu na bogactwo składników odżywczych. Ale czy można je jeść bez końca?

Orzechy polecane są w wielu dietach ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Jako jedne z nielicznych zawierają rekordową liczbę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania podstawowych organów w naszych ciele, takich jak mózg i serce.

Właściwości odżywcze, czyli co zawierają orzechy włoskie

Największym atutem wyróżniającym orzechy włoskie spośród innych orzechów jest najwyższa zawartość kwasu ALA należący do puli NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Składnik ten jest bardzo ceniony przez dietetyków. Przyczynia się do zapobiegania wielu chorobom cywilizacyjnym.

Liczne badania potwierdzają istotny wpływ orzechów włoskich w diecie chorych na Alzheimera. Schorzenie to polega na postępującej degradacji komórek w mózgu, tym samym powodując przede wszystkim zaburzenie pamięci. To właśnie orzech włoski opóźnia postępowanie choroby. Co więcej orzech z powodzeniem może być stosowany w diecie każdego z nas w celach profilaktycznych.

Dodatkowo orzechy włoskie są cennym źródłem składników mineralnych m.in. wapń, potas, żelazo, magnez oraz witamin. Obecność błonnika pokarmowego usprawnia jelita do pracy, ułatwiając trawienie i przyswajanie wymienionych składników odżywczych.

Orzechy są świetną alternatywą, by zastąpić tłuszcze zwierzęce bogate w cholesterol i nasycone tłuszcze, które negatywnie wpływają na nasze parametry lipidowe. Kwasy tłuszczowe zawarte w orzechu włoskim obniżają cholesterol i obniżają ryzyko chorób układu krążenia.

sezonownik lokalnyrolnik,pl

WYSTARCZY GARŚĆ ORZECHÓW DZIENNIE, żeby dostarczyć sobie dzienną dawkę NNKT dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu i serca.

Popularna jest także gorzka nalewka z orzechów w lecznictwie. Warto ją zastosować podczas wystąpienia biegunki, nalewka zapobiegnie pojawianiu się uciążliwych objawów.

Orzechy włoskie stosowane są w profilaktyce osteoporozy, cukrzycy i Alzheimera. Działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Zapobiegają powstawaniu miażdżycy, która jest podłożem większości chorób wynikającej z diety bogato tłuszczowej. Obniżają także ciśnienie krwi i ryzyko depresji. Orzechy doskonale uzupełniają diety restrykcyjne, np. wegańskie uzupełniając niedobory w składnikach mineralnych i tłuszczu.

orzechy_włoskie

 Orzechy włoskie – kalorie, przeciwwskazania

Najważniejszym przeciwwskazaniem jest spożywanie w nadmiarze orzechów. Nie możemy zapominać, że orzechy należą do grupy produktów wysokokalorycznych. Dlatego też nadmiar dobroczynnych kwasów tłuszczowych może zadziałać niekorzystnie. W ogólnych zaleceniach jest, żeby nie przekraczać jednej garści dziennie. Jest to zrównoważona dawka wartości odżywczych jakie możemy uzyskać z orzechów, jednocześnie nie dostarczając zbyt dużej dawki kalorii do naszej diety.

Niestety często występuje alergia na orzechy włoskie. W związku z tym należy unikać tych produktów, ale również zwracać uwagę na skład wielu potraw, aby nie narazić się na wystąpienie objawów alergii.

Przeczytaj też: Dlaczego warto jeść orzechy laskowe

Orzechy włoskie w ciąży

Orzechy włoskie powinny być szczególnie polecane przyszłym mamom, nie tylko ze względu na zawartość dobroczynnych kwasów omega-3 i omega-6 i składników mineralnych, ale dlatego, ponieważ zawierają duże ilości kwasu foliowego. Jest on szalenie ważny dla prawidłowego rozwoju płodu. Pełni on istotną rolę w rozwoju mózgu i kręgosłupa.

Jak przechowywać orzechy włoskie?

Orzechy mogą być przechowywane przez długi czas, ale trzeba zadbać o odpowiednie warunki. Wysoka zawartość tłuszczu w nich powoduje duże ryzyko zjełczenia, tym samym niemożliwości ich już spożywania.

Ważne aby przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu. Dostęp tlenu może przyspieszać proces jełczenia (utleniania się) więc warto umieścić je w szczelnym pojemniku. Najlepiej jeśli zastosujemy szklany pojemnik, wówczas schronimy orzechy przed przechodzeniem innych zapachów.

Zamów zdrowe orzechy od Wytwórców

Orzechy włoskie – przepisy

 • Pierogi z grzybami i orzechami
 • Tarta z orzechami włoskimi i figami
 • Makaron penne z sosem orzechowym
 • Pieczone polędwiczki z orzechami i jabłkami
 • Tort kajmakowo-orzechowy

orzechy_włoskie

*O właściwościach leczniczych i wartościach odżywczych orzechów włoskich opowiadała Karolina Kucharczyk – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  

Ilość komentarzy: 5 - dołącz do dyskusji

 1. Stiv pisze:

  Dziekuje za pozyteczne informacje i mozliwośc zamówienia u polskich wytwórcow !
  Pozdrawiam

 2. Adam pisze:

  Magnez potas to ważne składniki odżywcze w diecie człowieka.polecam naturalne produkty lekko wspierane suplementami magnezu z witaminą B. Ale też witaminą B jako kompozycja tych witamin czyli compositum B witaminy.
  Samopoczucie poprawi się,to sam sprawdziłem.

 3. […] Źródła:Orzechy włoskie – właściwości lecznicze i wartości odżywcze – LokalnyRolnikBlog – Nalewka z orzecha włoskiego – 3 przepisy Superbutelki.pl […]

 4. […] Źródła:Orzechy włoskie – właściwości lecznicze i wartości odżywcze – LokalnyRolnikBlog – Nalewka z orzecha włoskiego – 3 przepisy Superbutelki.pl […]

 5. […] Źródła:Orzechy włoskie – właściwości lecznicze i wartości odżywcze – LokalnyRolnikBlog – Nalewka z orzecha włoskiego – 3 przepisy Superbutelki.pl […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *