Mak – wartości odżywcze i zdrowotne

Produkty mak

Na rynku dostępnych jest kilka odmian maku. Najpopularniejszy to mak niebieski stosowany do ciast i innych słodkich deserów. Jest także ma lekarski, na bazie którego wytwarza się leki m.in. o działaniu uspokajającym (lekkie działanie narkotyczne), przeciwbólowym, a także nasennym. Mamy także mak biały popularny głównie za sprawą Rogali Świętomarcińskich chronionych nazwą pochodzenia i recepturą.

Co znajdziemy w maku?

Wracając do maku zawiera on w prawie połowie tłuszcze, które z resztą się wytłacza i stosuje w postaci olejów do sałatek i deserów. Poza tym mak zawiera 18-25% białka, a reszta to węglowodany. Przez dużą zawartość tłuszczu mak jest dość bogaty w energię. Jedna łyżka maku to aż 50 kcal. Jest bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, a więc witaminy A, E, D. zawiera także dość sporo wapnia, żelaza, cynku, miedzi, magnezu oraz fosforu.

Zaopatrz swoją spiżarnie w naturalne produkty od drobnych wytwórców

Dobry na serce

Dzięki dużej zawartości magnezu, a także kwasu linolowego mak działa wpływa korzystnie na układ krążenia. Najlepiej spożywać go często, ale w niewielkich ilościach.

Dobry dla wegan

Weganie dość często narażeni są na zbyt niskie spożycie wapnia. W jednej łyżce maku jest aż 127mg wapnia, co bardzo dobrze uzupełnia dietę w ten składnik mineralny. Poza tym mak zawiera sporo cynku i żelaza składników ważnych w diecie wegańskiej.

Dobry na zaparcia

W maku znajdziemy też spora dawkę błonnika pokarmowego, który pęczniejąc w przewodzie pokarmowym zwiększa masy kałowe, a przez to ułatwia wypróżnianie. Jest to szczególnie ważne dla osób o siedzącym trybie życia, gdzie jelita z reguły pracują wolniej.

Mak dla kobiety w ciąży i karmiącej

Niewielka ilość maku nie jest niewskazana. Warto jednak ograniczyć się do sporadycznego spożywania produktów z dodatkiem maku zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia (szczególnie w czasie połogu). Mak jest produktem dość ciężkostrawnym.

Mak w kuchni

Potrawy z maku, jakie wszyscy znamy to przede wszystkim makowiec, kutia, kluski z makiem, ciasta ucierane i drożdżowe z makiem, a także dodatek maku do paluszków czy bułeczek. Zachęcam do dodawania maku także do ryb, np. łosoś panierowany w maku i pieczony. Dzięki takim połączeniom uzyskuje się odpowiednie proporcje kwasów omega-3 (z tłustych ryb) do omega-6 (z ziaren maku). Mak można także uprażyć i dodać do past kanapkowych, sałatek czy koktajli. Ulubionym daniem z makiem w mojej rodzinie to tradycyjne leniwe delikatnie obsmażone w maśle z dodatkiem maku i posłodzone prawdziwym miodem lipowym.

mak

Kup wiejski chleb z makiem

Czy mak może zaszkodzić?

Każdy produkt, z którego wytwarza się/ekstrahuje leki jest w dużych ilościach szkodliwy. Poza tym mak jest ciężkostrawny, więc traktujmy go jako niewielki dodatek do diety, a będziemy mogli cieszyć się jego smakiem i walorami zdrowotnymi.

*O właściwościach odżywczych i zdrowotnych maku opowiadała Ewa Ceborska-Scheiterbauer – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *