Który miód najlepszy? Podpowiadamy!

Produkty który miód najlepszy

Jesienią i zimą o wiele chętniej niż latem i wiosną sięgamy po miody, które są skarbnicą nie tylko smaku, ale i zdrowia.

Zastanawiasz się, który miód jest najlepszy? Dowiedz się z naszego wpisu.

który miód najlepszy

Polski czy zagraniczny – który miód najlepszy?

Niestety zdecydowana większość miodów dostępnych na sklepowych półkach pochodzi z krajów azjatyckich, z Chinami na czele. Choć niższa cena tych produktów kusi, warto wiedzieć, że ich jakość znacząco odbiega od jakości miodów z polskich pasiek. Importowane z Azji miody mogą zawierać np. obce pyłki, które potrafią uczulać. Niejednokrotnie znajdowano w nich również o wiele groźniejsze dla ludzkiego zdrowia substancje, jak ołów, antybiotyki (np. chloramfenikol), czy preparaty bakteriobójcze, które są zakazane w krajach Unii Europejskiej. 

który miód najlepszy

W sklepach dostępne są również mieszanki miodów, oznaczone zwykle na etykiecie dopiskiem “mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE”. Tych produktów również powinniśmy unikać, zwłaszcza dlatego, że większość z nich w składzie zawiera często mniej niż 1% miodu z Polski.

Tak naprawdę kupując wyłącznie miody w 100% pochodzące z polskich pasiek, mamy pewność, że sięgamy po to, co najlepsze.

>> PRZECZYTAJ O WŁAŚCIWOŚCIACH ZDROWOTNYCH I ODŻYWCZYCH MIODU <<

który miód najlepszy

Miód wielokwiatowy – charakterystyka

Miód wielokwiatowy ma bardzo łagodny smak, dlatego polecany jest zwłaszcza najmłodszym. Jego kolor może się różnić w zależności od tego, z jakich roślin powstał, a także gdzie i kiedy został zebrany. Korzystnie wpływa na pracę serca i naczyń krwionośnych. Ponadto, ma działanie antybakteryjne, dzięki czemu jest pomocny podczas leczenia przeziębienia, grypy czy chorób dolnych dróg oddechowych.

który miód najlepszy

Miód spadziowy – charakterystyka

Miód spadziowy pozyskuje się ze spadzi (rosy miodowej), czyli słodkiej cieczy pojawiającej się na igłach, gałęziach i liściach niektórych drzew (zwłaszcza świerku, modrzewia, jodły, dębu i lipy), w której skład wchodzą wypływające z uszkodzonych komórek soki roślinne oraz płynne odchody owadów, które je uszkadzają (zwłaszcza miodówki, mszycy, czerwców). Ma ciemny, żywiczny kolor. Uznawany jest za miodowy antybiotyk – ma bowiem działanie antyseptyczne, wykrztuśne oraz przeciwzapalne. Poleca się go osobom borykającym się z chorobami górnych dróg oddechowych. Znacznie poprawia odporność i pozwala skutecznie walczyć z infekcjami. Jest źródłem żelaza aktywnego biologicznie.

który miód najlepszy

Miód lipowy – charakterystyka

Miód lipowy należy do jednych z najbardziej lubianych przez Polaków. Pachnie kwiatami lipy i miętową nutą. W smaku jest dość ostry i lekko szczypie w język. Ma działanie uspokajające, a co za tym idzie, korzystnie wpływa na układ nerwowy. Pomocny podczas leczenie przeziębień, grypy, chorób górnych i dolnych dróg oddechowych (ma bowiem działanie wykrztuśne), a także chorób serca i układu krążenia (ponieważ obniża ciśnienie krwi).
który miód najlepszy

Miód rzepakowy – charakterystyka

Miód rzepakowy jest bardzo jasny, wręcz biały. Ma charakterystyczny smak i szybko ulega krystalizacji. Poleca się go osobom borykającym się z chorobami serca i naczyń wieńcowych. Zwiększa możliwości oczyszczające wątroby, a także pomaga na stany zapalne dróg oddechowych.

który miód najlepszy

Miód gryczany – charakterystyka

Miód gryczany uważa się za najbogatszy w enzymy spośród wszystkich polskich miodów. Rozpoznasz go po ciemno herbacianym kolorze, ostrym smaku i charakterystycznym zapachu. Jego spożywanie zaleca się zwłaszcza przy niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza oraz przy zrastaniu się złamanych kości. Dodatkowo, ma korzystny wpływ na wątrobę, na którą działa odtruwająco oraz na układ krążenia, ponieważ działa antymiażdżycowo.

który miód najlepszy

Miód akacjowy – charakterystyka

Miód akacjowy ma jasny kolor i nie ulega krystalizacji. Jest pomocny przy chorobach przewodu pokarmowego i nadkwasocie żołądka. Ma oczyszczające działanie na wątrobę oraz korzystny wpływ na układ krążenia. Pomaga zregenerować się podczas zmęczenia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego – oraz działa uspokajająco. Ponadto, ma działanie bakteriobójcze i działa moczopędnie.

który miód najlepszy

Miód wrzosowy – charakterystyka

Miód wrzosowy ma esencjonalny, wrzosowy zapach i dość ostry, gorzkawy smak. Zawiera hormony wzrostu, neurohormony, a także 47 biopierwiastkow (m.in. żelazo, magnez, sód, wapń, chlor, potas, fosfor), które ludzki organizm w łatwy sposób przyswaja. Charakteryzuje się właściwościami antyseptycznymi. Jest polecany osobom borykającym się z chorobami układu pokarmowego, chorobami serca i chorobami oczu.

który miód najlepszy

Tak naprawdę nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie o to, który miód jest najlepszy (poza taką, że w Polsce najlepsze są polskie miody 😉). Posiłkując się naszą małą “ściągawką”, wybieraj miody, które pomogą poprawić Twoje zdrowie w konkretnym jego aspekcie. Pamiętaj, by miodu nie dodawać do wrzątku, ponieważ traci wówczas większość swoich wartości odżywczych. Jeśli zatem lubisz herbatę lub mleko z miodem, poczekaj aż trochę ostygną i dopiero dodaj do nich miód.

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “który miód najlepszy”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *