Jak zrobić jajko w koszulce bez octu i z octem?

Przepisy kulinarne jak zrobić jajko w koszulce bez octu

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić jajko w koszulce bez octu lub ewentualnie, w jaki sposób przyrządzić je, dodając ocet, ten wpis jest dla Ciebie.

Jajko w koszulce, znane również, jako jajko poche czy jajko poszetowe, to jajko gotowane bez skorupki, które charakteryzuje się ściętym białkiem i płynnym, rozpływającym się na kanapkach czy dowolnym daniu żółtkiem. Jest naprawdę genialne!

Poznaj nasz niezawodny przepis w dwóch wersjach i dowiedz się, jak zrobić jajko w koszulce bez octu i z octem, by wyszło pyszne i by żółtko wypłynęło z niego dokładnie wtedy, kiedy chcesz! 😊

jak zrobić jajko w koszulce bez octu

Jak zrobić jajko w koszulce bez octu? PRZEPIS

Składniki

Zamów wiejskie jajka z małych gospodarstw

Przygotowanie

Jajko wbij do miseczki. W garnku zagotuj ok. 1 l wody. Zmniejsz ogień, ale na tyle, by woda lekko bulgotała. Wlej do niej sok z cytryny. Zamieszaj wodę zdecydowanym ruchem, by na środku garnka utworzyło się coś na kształt wiru. Nie przestając mieszać, wlej jajko. Gdy całe znajdzie się w wodzie, przestań mieszać. Gotuj jajko przez 3 min. Wyciągnij je delikatnie – najlepiej za pomocą łyżki – i odsącz nadmiaru wody na ręczniku papierowym. Gotowe!

jak zrobić jajko w koszulce bez octu

Jak zrobić jajko w koszulce z octem? PRZEPIS

Składniki

Zamów wiejskie jajka od szczęśliwych kur

Przygotowanie

Jajko wbij do miski. Do gotującego się 1 l wody, dodaj 2 łyżki octu. Zmniejsz temperaturę grzania na tyle, by woda delikatnie bulgotała. Za pomocą np. drewnianej łyżki mieszaj dynamicznie wodę, by utworzył się w niej wir. Wciąż mieszając, wlej jajko i przestań mieszać. Gotuj je 3 min. Wyciągnij delikatnie (np. za pomocą łyżki) i odsącz na kawałku papierowego ręcznika. Gotowe!

jak zrobić jajko w koszulce bez octu

Skoro już wiesz, jak zrobić jajko w koszulce bez octu lub z octem, przygotuj je dla siebie i swoich najbliższych. Będzie świetnie smakowało nie tylko na kanapce, ale również na sałatce, na mięsie czy w orientalnej zupie. Smacznego!

 

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *