Dlaczego łosoś jest drogi?

Produkty dlaczego łosoś jest drogi

O tym, że ceny łososia stale rosną doskonale wie każdy, kto sięga po tę rybę. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego łosoś jest drogi i czy warto dać się skusić na promocyjną cenę w markecie, dobrze trafiłeś. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Dzisiejszy artykuł powstał z pomocą Pana Marcina Starczyka ze Sklepu Rybnego AKWEN, od którego ryby możesz kupić za pośrednictwem naszego wirtualnego targu prawdziwego jedzenia.

jak wybierać ryby

Jakie gatunki łososia można kupić w sklepach?

Na rynku dostępne są głównie trzy gatunki łososia, których nazwy sklepowe to:

 • łosoś norweski (łosoś atlantycki),
 • łosoś dziki bałtycki,
 • łosoś dziki pacyficzny.

Pod nazwą łososia norweskiego kryje się hodowlany łosoś atlantycki Salmo Salar. Pochodzi głównie z krajów skandynawskich, jak Norwegia, Dania czy Szwecja, ale hoduje się go również w Szkocji i na Wyspach Owczych.

Pod nazwą łososia dzikiego bałtyckiego kryje się dziki łosoś atlantycki Salmo Salar, nazywany też łososiem szlachetnym. Żyje dziko w wodach Bałtyku, z których jest poławiany. Najczęściej w sprzedaży spotkać można trocie wędrowne.

Pod nazwą łososia dzikiego pacyficznego znajdują się przede wszystkim takie podgatunki, jak: czawycza, keta, gorbusza, kiżucz i nerka. Występują w Morzu Arktycznym i północnej części Oceanu Spokojnego, a także w ich zlewiskach. Warto wiedzieć, że dziki łosoś pacyficzny sprzedawany jest zwykle w wersji rozmrożonej.

jak wybierać ryby

Co wpływa na cenę łososia?

Cena łososia uwarunkowana jest przede wszystkim dwoma czynnikami:

 • pochodzeniem,
 • trymem.

Łososie hodowlane (norweskie/atlantyckie) są najczęściej tańsze od łososi dzikich (bałtyckich i pacyficznych).

Kupując łososia (i inne ryby) nie warto oszczędzać. W tym przypadku cena idzie bowiem najczęściej w parze z jakością. Lepiej zjeść taką rybę rzadziej, ale mieć pewność, że pochodzi z dobrego źródła niż serwować sobie często tę najtańszą, ubogą w cenne wartości odżywcze.

dlaczego łosoś jest drogi

Trymowanie łososia

Trymowaniem łososia nazywa się obróbkę fileta z łososia HOG (czyli łososia patroszonego z głową), według standardów określających, które jego części mają zostać usunięte. 

Wyróżnia się 5 etapów trymowania filetów:

 • trym A – z ryby usunięte zostają: kręgosłup i ości brzuszne;
 • trym B – z ryby usunięte zostają: kręgosłup, ości brzuszne, płetwa ogonowa, kość obojczyka, częściowo tłuszcz brzuszny, płetwy brzuszne i grzbietowe;
 • trym C – z ryby usunięte zostają: kręgosłup, ości brzuszne, płetwa ogonowa, kość obojczyka, częściowo tłuszcz brzuszny, płetwy brzuszne i grzbietowe, ości;
 • trym D – z ryby usunięte zostają: kręgosłup, ości brzuszne, płetwa ogonowa, kość obojczyka, częściowo tłuszcz brzuszny, płetwy brzuszne i grzbietowe, ości, otrzewna;
 • trym E – z ryby usunięte zostają: kręgosłup, ości brzuszne, płetwa ogonowa, kość obojczyka, częściowo tłuszcz brzuszny, płetwy brzuszne i grzbietowe, ości, skóra;

Trym również ma wpływ na cenę łososia – im jest wyższy, tym zwiększa się cena, ponieważ oczyszczanie ryby było bardziej pracochłonne. Trymuje się oczywiście również inne ryby.

dlaczego łosoś jest drogi

Gdzie kupować łososia, by był bezpieczny?

Łososia (ale i generalnie ryby) najlepiej jest kupować w wyspecjalizowanych sklepach rybnych. Tam ryby są najświeższe, a źródło ich pochodzenia najbardziej zaufane.

Zdecydowanie nie warto dać się kusić marketowymi promocjami. Podejrzanie tanie ryby są najpewniej hodowane na skalę przemysłową, często w okropnych warunkach. 

Bez względu na to, gdzie kupujesz łososia, zwróć uwagę na etykietę. Powinny znaleźć się na niej takie informacje, jak:

 • miejsce, w którym ryba została złowiona (morze, wody śródlądowe, hodowla),
 • miejsce hodowli ryby (kraj pochodzenia),
 • miejsce połowu ryby.

Jeśli ryba jest sprzedawana luzem, dopytaj sprzedawcę o te informacje.

Jeśli chcesz dowiedzieć, się, na co zwrócić uwagę przy zakupie ryb, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu, gdzie temat wyjaśnia właściciel Sklepu Rybnego AKWEN – Pan Marcin Starczyk – w którego ofercie znajdziesz wysokiej jakości łososia.

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Źródła: “Jak wybierać łososia w sklepie” mgr inż. Klara Zglińska (Piotrowska)
Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “dlaczego łosoś jest drogi”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!
Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *