!-->

Cynamon – właściwości lecznicze i przeciwwskazania

Produkty

Początkowo cynamon zaobserwowano w czasach starożytnych, gdzie stosowano go między innymi do mumifikacji. Dopiero III-IV wiek jest uznawany za początek cynamonu w kuchni. Obecnie prym jako dostawcy wiodą Chiny i Indonezja, łącznie odpowiadając za ponad 80% światowej produkcji. Cynamon działa korzystnie na układ pokarmowy pod wieloma względami, obniża poziom cukru we krwi i hamuje rozwój nowotworów, jednak w nadmiarze może być trucizną.

Cynamon – właściwości lecznicze

Zawarty w cynamonie chrom może zmniejszać ochotę na słodkie przekąski. Wapń jest niezbędnym składnikiem zdrowych kości, a żelazo składową białek, które odpowiadają za przenoszenie tlenu. Cynamon hamuje rozwój i zwalcza bakterie oraz drożdże, dzięki czemu stosowany może być także jako naturalny konserwant. Działa przeciwzapalnie. Obniża poziom cholesterolu – niektóre źródła zalecają spożycie pół łyżeczki dziennie, jednak bezpieczniej jest skorzystać z innych metod ze względu na kontrowersje na temat pewnego składnika, o którym dowiesz się za chwilę. Lepiej zacząć od zwiększenia aktywności fizycznej i unikania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zastępując je roślinnymi.

Cynamon poprawia zdolności kognitywne, więc świetnie nadaje się w okresach nasilonej pracy umysłowej. Przeciwdziała biegunkom, jednocześnie wspomagając trawienie. Wspomaga oddychanie, rozgrzewa. Jest afrodyzjakiem, jednak tylko dla kobiet. W połączeniu z miodem ma jeszcze korzystniejsze właściwości – nie bez powodu w dawnych czasach stosowano go jako lekarstwo praktycznie na każdą dolegliwość. Wykazuje działanie hamujące rozwój komórek nowotworowych, więc warto go stosować zarówno w profilaktyce, jak i jako dodatek do kuracji. Za charakterystyczny aromat odpowiada olejek cynamonowy, który również wzmaga apetyt.

cynamon

Wpływ na regulację genów odpowiedzialnych za gospodarkę węglowodanów był weryfikowany przez badaczy, a wyniki obserwacji opublikowano w 2010 roku w międzynarodowym czasopiśmie Phytomedicine. Zauważono, że cynamon ma korzystny wpływ na ludzi, którzy cierpią na upośledzoną tolerancję glukozy przy cukrzycy typu 2 i insulinooporności. Z tego samego powodu warto, aby był stosowany przez sportowców.

Ponadto bywa składnikiem odżywek przez nich stosowanych, mających na celu zmniejszenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie oraz nasilenie procesu budowy tkanki mięśniowej.

cynamon

Cynamon w ciąży

Niestety w przypadku kobiet w ciąży spożycie cynamonu nie jest zalecane, a wręcz przeciwnie. Istnieje ryzyko, że spożywany w nadmiarze doprowadzi do przedwczesnego porodu. Wszystko za sprawą nasilonych skurczów, które są spowodowane jego spożyciem. W trakcie ciąży warto sięgać po alternatywy, jak choćby imbir, który uznawany jest za bezpieczny i zalecany.

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Cynamon w kuchni

Na słodko cynamon pasuje do ryżu i pieczonego jabłka, a także makaronu z twarogiem i szarlotki oraz innych wypieków. Nie gorzej jest w zestawieniu z rybami i mięsami, zwłaszcza baraniną. Aby uniknąć negatywnego wpływu obróbki termicznej na właściwości zdrowotne cynamonu tradycyjnie, oczywiście w miarę możliwości, należy go dodawać pod jej koniec.

Wypróbuj przepis na: obłędny sernik cynamonowy

Cynamon – właściwości negatywne

Z cynamonu powinny zrezygnować osoby cierpiące na wrzody układu pokarmowego. Ma także dość silne właściwości alergizujące – jeśli już przy niewielkim jego spożyciu zauważamy u siebie negatywną reakcję organizmu, warto upewnić się, że jest za nią odpowiedzialny cynamon okresowo wyłączając go z jadłospisu i w ostateczności całkowicie z niego zrezygnować. Ze względu na fakt, że reguluje poziom cukru we krwi, nie powinien być na własną rękę spożywany w znaczących ilościach przez cukrzyków, którzy przyjmują już leki wpływające na poziom cukru.

Jeśli nie cierpimy na powyższe dolegliwości, a przestrzegamy zasady zdrowego odżywania, warto włączyć cynamon do jadłospisu – wykazuje obniżenie poziomu cukru nawet do 30% przy dłuższym stosowaniu.

Na szczęście cynamon jest przyprawą i nie spożywamy go w dużych ilościach – potwierdza on założenie, że lekarstwo w dużych ilościach może być trucizną. Nadmiar kumaryny działa toksycznie na wątrobę i nerki. Do takich wniosków doszli naukowcy testując działanie substancji na szczurach, które nie bez powodu wiodą prym wśród badań – podobieństwa w fizjologii i reakcjach na różne substancje w stosunku do ludzi są ogromne, co jednak nie zostało jednoznacznie potwierdzone w przypadku kumaryny. Mimo wszystko warto znać umiar. Nauka się nieustannie rozwija, metody badawcze są coraz bardziej zaawansowane, a potencjalnych szkód już nie cofniemy. Jeśli obawiamy się kumaryny nawet przy niewielkim spożyciu cynamonu, warto upewnić się, że wybrana przez nas odmiana to cynamonowiec cejloński, a nie wonny, gdyż zawiera zdecydowanie mniej potencjalnie szkodliwej substancji.

cynamon

Cynamon w kosmetyce

W kosmetyce stosowany jako składnik preparatów przeciwko cellulitowi, a także w walce z trądzikiem. Świetnie nadaje się do płukanek jamy ustnej, aby zwalczyć nieświeży oddech. Przy okazji odrobinę wspomoże dziąsła, jednak aby zmaksymalizować efekt – można cynamon w nie wcierać.cynamon

* O właściwościach cynamonu opowiadał Krzysztof M. Nowak – dietetyk, ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Jeden komentarz do “Cynamon – właściwości lecznicze i przeciwwskazania

  1. Nati pisze:

    Kawa z cynamonem i miodem…piję kilka tygodni i widzę poprawę sylwetki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *