Co zrobić z jedzeniem po Świętach? Nie wyrzucaj, przekaż potrzebującym!

Inicjatywy co zrobić z jedzeniem po świętach

Już za moment Święta będą za nami, a w lodówce zostanie stos resztek, których nie będzie komu zjeść. Trochę sałatki jarzynowej, porcja barszczu, 2 krokiety, ostatnie kawałki ciasta… Też to znasz?

Statystyczny Polak wyrzuca rocznie 235 kg jedzenia. Przerażające, ale to prawda. Wyrzucamy zwłaszcza takie poświąteczne resztki, których nie przejedliśmy. 

A gdzieś tam – czasem nawet naprawdę blisko nas – ktoś nie ma co włożyć do garnka. Jego Święta nie były tak obfite w smakołyki, ale bardzo ucieszyłby się, gdyby mógł zjeść to, co jest jeszcze dobre, ale z przejedzenia najpewniej trafi do kosza…

Dziś podpowiemy Ci, co zrobić z jedzeniem po Świętach, by sprawić radość innym. Serdecznie zapraszamy Cię do lektury i pomocy!

#1 Co zrobić z jedzeniem po Świętach? Przekaż potrzebującym sąsiadom!

Zmiany zacznij od swojego najbliższego otoczenia. Wiesz, że w Twoim sąsiedztwie mieszka uboga rodzina, która ledwo wiąże koniec z końcem? Zapukaj do ich drzwi i przekaż im jedzenie, które po Świętach trafiłoby do kosza. Z pewnością wywołasz na twarzach tych ludzi uśmiech, a w oczach łzy wzruszenia. I kto wie, może w przyszłą Wigilię odważysz się zaprosić ich do siebie?

#2 Co zrobić z jedzeniem po Świętach? Przekaż organizacji pomagającej potrzebującym!

Jeśli w Twoim sąsiedztwie nie ma nikogo, komu możesz pomóc, skontaktuj się z którąś z organizacji, które zajmują się pomocą potrzebującym. Są to m.in.:

#3 Co zrobić z jedzeniem po Świętach? Przekaż do jadłodajni lub schroniska dla bezdomnych!

W Twojej okolicy z pewnością działa jakieś schronisko dla bezdomnych lub jadłodajnia (te często mieszczą się przy kościołach). Z przyniesionego przez Ciebie i innych jedzenia w tych miejscach przygotowane zostaną posiłki dla potrzebujących.

#4 Co zrobić z jedzeniem po Świętach? Przekaż do jadłodzielni!

Coraz częściej – zwłaszcza w większych miastach – powstają jadłodzielnie działające na zasadach foodsharingu, czyli dzielenia się jedzeniem. Są to najczęściej lodówki, do których można włożyć niepotrzebne jedzenie i z którego – zupełnie za darmo – ktoś, kto potrzebuje, może je zabrać.

 

Jak widzisz, sposobów na przekazanie poświątecznego jedzenia jest mnóstwo. Wystarczą szczere chęci i odrobina czasu. Wierzymy, że i Ty dołączysz do nas i zaczniesz w ten sposób pomagać. Jeśli tak – ogromnie Ci dziękujemy, zwłaszcza w imieniu tych, na których twarzach Twój drobny gest wywoła uśmiech!

 

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “co zrobić z jedzeniem po świętach”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do podzielenia się jedzeniem z potrzebującymi!
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *