Śledź – wartości odżywcze i zdrowotne

Produkty eat-643015_1920

Można mieć wrażenie, że śledź nie jest już tak popularną rybą, jak w przeszłości. Nic dziwnego, wszak przez ostatnie 20 lat wielokrotnie zwiększyła się dostępność i różnorodność produktów na rynku spożywczym. Nie oznacza to jednak, że konsumenci zapomnieli o śledziu. Jak się okazuje, mają rację, bo posiada on niezwykle bogatą gamę witamin i składników mineralnych, które w wydatny sposób wspierają zdrowie bez względu na wiek. Jednocześnie śledź nie jest szczególnie kaloryczny, mimo dużej ilości tłuszczu.

Hanna Szymanderska pisze o tej rybie w następujący sposób: Śledź był od wieków w Polsce rybą niezwykle popularną, sprawiły to niewątpliwie liczne i rygorystycznie przestrzegane posty. Pod datą 25 marca 1389 w rachunkach dworu Jagiełły figuruje pozycja – „6 beczek śledzi”. Sprowadzano do Polski śledzie w ogromnych ilościach, należały do potraw tanich i pospolitych. Z czasem mimo swej pospolitości i pozostając nadal symbolem postu, stały się przez smakoszy  wysoko cenionym przysmakiem.

Śledź to nie tylko tradycja i utrwalony w sztuce kulinarnej rarytas, to także prawdziwy arsenał znakomitych wartości odżywczych i zdrowotnych, o których niewiele osób wie. Odkryjmy je razem.

Wartości odżywcze i zdrowotne śledzi

100 gramów śledzi dostarcza nam 160-220 kcal. Mimo wysokiej zawartości tłuszczu, nie są one aż tak kaloryczne, jak mogłoby się nam wydawać. Wiele się słyszy, aby unikać tłustych potraw, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego. Jednak w przypadku tłustych ryb, ze śledziem na czele, sytuacja wygląda odrobinę inaczej.

Sprawdź przepis na: śledzie z chilli

Zawarta w śledziach witamina A jest niezwykle ważna i korzystnie wpływa nie tylko na wzrok, ale i naskórek. Witamina D odpowiada za budowę kości, regulując gospodarkę wapnia. Z kolei witamina E stymuluje prawidłowy wzrost. W śledziach znajdziemy także witaminy z grupy B, a szczególnie B12 chroniąca przed niedokrwistością – składnik szczególnie deficytowy, zwłaszcza w jadłospisach wegetariańskich i wegańskich. Nie mniej istotna jest zawartość składników mineralnych w śledziach. Żelazo odgrywa ważną rolę w anemii, jod jest składnikiem hormonów, a cynk chroni przed infekcjami. Spożywanie śledzi wpływa również na zwiększenie produkcji serotoniny. Jest to jeden z „hormonów szczęścia”, dlatego w dłuższej perspektywie śledzie na pewno poprawią nam humor.

Jak to jest z potencjalnie zbyt wysoką zawartością tłuszczu i jednoczesnym zaleceniem spożywania tłustych ryb? Chodzi o kwasy Omega-3. Należą one do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które z jednej strony są nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a z drugiej nie mogą zostać przez niego wyprodukowane. Wpływają korzystnie na metabolizm zwiększając go i wzmagając jednocześnie spalanie tkanki tłuszczowej. Efekt ten szczególnie docenią sportowcy, którzy walczą z nadmiarem tkanki tłuszczowej lub niedoborem energii potrzebnej do wysiłku. Skorzystają również na tym osoby dążące do obniżenia masy ciała. W ich przypadku uwagę należy zwrócić na ilość tłuszczu w jadłospisie. Kwasy Omega-3 przeciwdziałają nowotworom, a także powstawaniu groźnych zakrzepów krwi. Skorzysta na nich również intelekt – wspomagają bowiem przewodzenie impulsów nerwowych, dzięki czemu nasz mózg może pracować sprawniej. Niedobór kwasów Omega-3 może powodować osłabienie, senność, depresję, choroby układu krążenia i skóry.

Chcę zamówić śledzie prosto od Dostawcy

Spożywanie śledzi w okresie ciąży i karmienia

Do spożycia ryb w trakcie ciąży należy podchodzić z ostrożnością ze względu na ich potencjalnie wysoką zawartość szkodliwej dla płodu rtęci. Śledzie należą do tych o niskiej zawartości rtęci, więc ze spokojem można spożywać je w ilości maksymalnie do 340 gramów tygodniowo. Wpłyną korzystnie na rozwój intelektualny malucha, jednocześnie chroniąc przed przedwczesnym porodem. Jednocześnie należy uważać na nadmiar soli w śledziach, którego można się pozbyć, mocząc rybę w wodzie.

Śledzie w diecie

Sposobów przyrządzania śledzi jest całkiem sporo. Pasują one jako składnik sałatek, można je smażyć, marynować, podawać w formie rolmopsów, a także z jajkami. Nieodłącznym składnikiem towarzyszącym śledziom jest cebula, również jako dodatek do śmietany. Można je także piec, ale z punktu widzenia zdrowotnego bezpieczniej jest ugotować na parze. Warto uważać na nadmiar soli z tego względu, że przeciętny jadłospis i tak przekracza jej ilościową normę.

sledzie_z_chilli

Śledzie szczególnie warto łączyć ze śmietaną. Z jednej strony produkt mleczny dostarczy nam niezbędnego do budowy zdrowych kości wapnia, którego wbudowaniem z kolei zajmie się witamina D znajdująca się w rybie. Takie połączenie powinno być jak najczęstszym wyborem spośród dostępnych sosów, zwłaszcza w gotowych produktach. Oczywiście lepiej przygotowywać je samemu, unikając tym samym nadmiaru zbędnych, a nawet szkodliwych substancji. W ostateczności śledź w śmietanie będzie mimo wszystko lepszym wyborem. Najbardziej skorzystają na tym kobiety po okresie menopauzy, szczególnie narażone na osteoporozę.

Każdego dnia dorosła, zdrowa osoba powinna spożyć średnio 50-100 gramów tłuszczu, w zależności od wieku, płci i wielu innych czynników. Spożywając 200 gramów śledzi, dostarczymy już 30 gramów tłuszczu w jednym tylko składniku pojedynczej porcji. To dość dużo i należy uważać, aby nie przesadzać z ilością tłustych produktów. Nawet tych „dobrego” pochodzenia.

śledzie

*O wartościach odżywczych i zdrowotnych śledzia opowiadał Krzysztof M. Nowak – ekspert platformy zakupowej LokalnyRolnik.pl.

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Ilość komentarzy: 3 - dołącz do dyskusji

 1. czytelnik pisze:

  tak ja też rozmawiałem z dietetykiem moim i dowiedziałem sie ze moge sledzie, co prawda w stuningowanych wersjach ale moge, jakies takie z odchudzonym sosem z chrzanem itp. ponoc zdrowe no ja jem i chudne i mam sie dobrze wiec chyba wiedza co mowią. Swoją droga zabawne to jest jak rzeczy które nam wydają się nie do przyjęcia na „diecie” moga byc jadane i to dla zdrowia :)

 2. Dobre bo polskie pisze:

  Śledź wódka i cebula. To recepta na zdrowie oczywiście z umiarem setka do porcji śledzia wystarczy.

 3. Penetrator pisze:

  Dla uściślenia. Jedzenie śledzia wpływa na zwiększenie podaży serotoniny poprzez właśnie kwasy omega 3. Generalnie powinno się jeść około 200 gram dziennie by po 3 tyg odczuć poprawię samopoczucia, itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *