!-->

Rozgrzewające przyprawy – jak naturalnie podwyższyć temperaturę organizmu

Zdrowe żywienie

Wilgotne powietrze i porywisty wiatr, siarczysty mróz lub roztopy – aura jesienno-zimowa zdecydowanie nie rozpieszcza, jednak nie warto poddawać się pesymistycznemu nastrojowi. Ciepłe ubranie, pożywne jedzenie, gorące napoje i aromatyczne przyprawy – to zestaw, dzięki któremu można przerwać okres jesienno-zimowy w dobrym zdrowiu i w świetnym nastroju. Jakie przyprawy powinny koniecznie znaleźć się w naszej diecie?

Rozgrzewające przyprawy i zioła – nasza gorąca dziesiątka:

1. Imbir

Ma wyrazisty i ostry smak, dlatego jest idealnym dodatkiem do dań takich jak np. zupa tajska czy dyniowa. Dodany do herbaty, w której znajdują się także goździki, cynamon i cytrusy, smakuje równie dobrze. Posiada liczne właściwości lecznicze. Jest zalecany m.in. dla kobiet w ciąży, które zmagają się z nudnościami. Wykazuje również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, dlatego warto stosować go w obfitości w trakcie przeziębienia. Dobrze jest spożywać go również, gdy chce się stracić zbędne kilogramy.

rozgrzewające przyprawy

TU zamówisz świeży ekologiczny imbir

2. Cynamon

Cudownie i słodko pachnie, a także nadaje napojom i potrawom charakterystyczny posmak. Jest znakomitym dodatkiem do kawy, herbaty ciast oraz innych deserów. Można przyprawiać nim również musy jabłkowe. Ponadto stanowi cenne źródło żelaza, wapnia i manganu. Dzięki zawartości celulozy pobudza trawienie. Dodatkowo działa przeciwbiegunkowo, obniża poziom cholesterolu i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Składniki, jakie są w nim zawarte, zwalczają infekcje grzybicze.

3. Kurkuma

Jej charakterystyczna żółta barwa sprawia, że potrawy, w których występuje, znakomicie się prezentują, jednak kurkuma posiada znacznie więcej właściwości zdrowotnych. Oprócz tego, że rozgrzewa, działa przeciwzapalnie. Z tego względu zapobiega np. dolegliwościom reumatycznym. Warto spożywać ją również, jeśli borykamy się z problemami skórnymi, takimi jak trądzik i łuszczyca. Ponadto kurkuma stymuluje działanie wątroby i wspomaga pracę serca.

rozgrzewające przyprawy

4. Rozmaryn

Rozgrzewające działanie, które pomaga organizmowi w zwalczaniu przeziębienia i grypy, to nie jedyna korzyść wynikająca z dodawania rozmarynu do potraw. To aromatyczne ziele podnosi również ciśnienie krwi, a także łagodzi bóle głowy, pobudzając nas do pracy. Rozmaryn możemy wykorzystywać także jako podstawowy składnik nalewek i naparów. Jego działanie przeciwutleniające sprawia, że znakomicie sprawdza się podczas kąpieli, wspomagając walkę ze skórką pomarańczową pojawiającą się na udach, pośladkach i brzuchu.

5. Kolendra

Charakterystyczny smak i intensywny aromat to właściwości kolendry, które sprawiają, że znajduje ona zastosowanie w naszych kuchniach. Posiada również szereg innych zalet, ze względu na które warto się nią zainteresować. Skutecznie podkreśla walory smakowe mięs, a w szczególności jagnięciny, drobiu i wołowiny. Dodaje się ją również do ryb. Można serwować ją wraz z gorącą wodą, cytryną i miodem. Olejek kolendrowy wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Sprawdź: Odporność – TOP 10 sposobów na naturalne wspomaganie

6. Kardamon

Choć, obok szafranu, jest uznawany za jedną z najdroższych przypraw, warto mieć go w swojej kuchni. Stanowi znakomity dodatek do zimowej herbaty, ale posiada również szereg innych właściwości. Wśród nich warto wymienić chociażby pobudzanie procesów trawiennych, łagodzenie mdłości czy działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. Kardamon nadaje charakterystyczny posmak nie tylko gorącej herbacie. Warto dodawać go także do ciasteczek, racuchów, likierów, nalewek, gorącej czekolady czy kurczaka w sosie curry.

7. Tymianek

Dzięki właściwościom bakteriobójczym tymianek znakomicie sprawdza się w zakresie zwalczania infekcji. W związku z tym stanowi jeden z istotniejszych składników tabletek na ból gardła. Wykorzystuje się go również w tworzeniu leków na kaszel oraz na trądzik. Tymianek jest pomocny w zwalczaniu dolegliwości układu oddechowego i pokarmowego. Zawiera witaminy cenne dla organizmu (witamina A, ryboflawina, niacyna, witamina C i kwas foliowy) oraz minerały (potas, wapń, żelazo, cynk, mangan, magnez, miedź).

Przeczytaj: Naturalne antybiotyki – roślinne i ziołowe środki na przeziębienie

8. Goździki

Dodawane do gorących napojów i potraw, nie tylko poprawiają smak, ale również wykazują właściwości lecznicze. Są niezastąpione, gdy borykamy się z bólem głowy lub gdy poziom cholesterolu we krwi przekracza normę. Stanowią znakomity dodatek do herbat i innych napojów rozgrzewających, którymi raczymy się w czasie przeziębienia. Warto włączać je również do receptury grzanego wina. Wraz ze świeżą pomarańczą tworzą niezastąpiony duet.

9. Chili

Ostry smak pieprzu Cayenne nie tylko nadaje wyrazistość meksykańskiej kuchni. Chili posiada bowiem właściwości lecznicze, które są niemal tak samo intensywne jak smak. Warzywo jest bogate w witaminy oraz kapsaicynę, która działa antybakteryjnie, antynowotworowo i przeciwcukrzycowo. Poza tym obniża poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu zapobiega występowaniu chorób serca.

Doskonale rozgrzeje Cię również: Błyskawiczna zupa krem z pieczonych batatów

10. Anyż

Wysuszone owoce badianu nie tylko rozgrzewają, ale również zwalczają niestrawność i łagodzą dolegliwości takie jak kaszel. Ich wyrazisty smak świetnie sprawdza się dodany do mięs, warzyw, nalewek oraz przetworów owocowych, takich jak dżemy czy kompoty.

rozgrzewające przyprawy

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *