Mleko kozie – nietypowe wykorzystanie mleka koziego

Produkty mleko kozie

Mleko od dłuższego czasu znajduje się na celowniku osób, które zaczynają interesować się zdrowym odżywianiem i próbują uporządkować wiedzę na temat podstawowych składników diety. Jako jedne z pierwszych padają mity w rodzaju „cukier krzepi” czy „mleko prosto od krowy”. Pierwszy z nich nie budzi dziś już żadnych kontrowersji, natomiast mleko zwierzęce w diecie człowieka ciągle jest tematem na topie.

 Mleko krowie – kontrowersje

Mleko krowie jest ciągle najlepiej sprzedającym się rodzajem mleka w naszym kraju. Wydaje się, że nie szkodzą mu coraz częściej spotykane zarzuty, związane przede wszystkim z:

 • Faktem, że kazeina i laktoza to jedne z najczęstszych przyczyn alergii;
 • Pochodnymi trawienia kazeiny, które prawdopodobnie powodują przyrost komórek rakowych;
 • Antybiotykami, którymi karmione są krowy pochodzące z hodowli przemysłowych;
 • Kontrowersjami wokół potencjalnego przyczyniania się mleka do złogów miażdżycowych.

>> Mleko kozie a krowie – porównujemy skład i właściwości <<

Co zamiast mleka krowiego?

Okazuje się, że można szybko znaleźć mleko pochodzące od innego zwierzęcia, które będzie pozbawione typowych wad mleka krowiego – mowa oczywiście o mleku kozim. W przeciwieństwie do krowiego jest lekkostrawne dla naszego żołądka, ponieważ nie zawiera ani laktozy, ani kazeiny (które, jak wspomnieliśmy powyżej, są oskarżane o negatywny wpływ na zdrowie człowieka).

>> Napoje roślinne alternatywą dla mleka – jak je przygotować? <<

Mleko kozie – dla kogo?

Mleko kozie jest wskazane dla wszystkich osób, które albo mają alergię na mleko krowie, albo z różnych powodów nie chcą włączać do codziennej diety produktów zawierających laktozę i kazeinę. W przypadku, gdy dziecko jest uczulone na mleko krowie, możemy przez jakiś czas podawać mu mleko kozie. Nie należy jednak robić tego przez długi okres czasu z powodu możliwych powikłań alergologicznych (dziecko może nabyć alergię również na mleko kozie). Będzie ono cennym składnikiem w menu osób z problemami kardiologicznymi (dzięki dużej zawartości kwasów omega 3); jest wskazane dla osób z problemami trawiennymi (zawiera oligosacharydy, czyli naturalne prebiotyki); stanowi element posiłków w przypadku osób uprawiających sport bądź ćwiczących siłowo (bogaty profil aminokwasowy).

>> 10 powodów, dla których warto spożywać kozie mleko i jego przetwory <<

Mleko kozie w kuchni

Mleko kozie stosowane jest przede wszystkim jako ekwiwalent zwykłego mleka: można zastępować nim mleko krowie we wszystkich przepisach kulinarnych (ciasta, zupy, budynie itp). O wiele częściej wykorzystuje się kozi ser, który stanowi wyrafinowany przysmak z kuchni francuskiej.  W naszych realiach i permanentnym braku czasu większości osób można jednak z powodzeniem stosować kozi ser w daniach szybkich, które nie wymagają godzin przygotowania, takich jak makaron tagiatelle z serem kozim i pomidorkami koktajlowymi.

Chcę zamówić mleko od Rolników

Mleko kozie – zalety

 • Mleko kozie zwykle pochodzi z ekologicznej produkcji, w której zwierzęta nie przebywają stłoczone na niewielkiej przestrzeni i gdzie ich zdrowie zachowuje się jedyne dzięki końskim dawkom antybiotyków. Przenikają one później do pochodzącego z nich mleka: jednym słowem, takie mleko nie będzie miało w swoim składzie połowy tablicy Mendelejewa i kilku różnych antybiotyków;
 • Skład chemiczny mleka od kozy jest zbliżony do mleka matki karmiącej dziecko – pamiętajmy jednak, że mleko kozie, krowie i owcze są podobne do siebie w 80%, przez co każdy rodzaj może tak naprawdę uczulić naszą pociechę;
 • Bogactwo witamin i mikroelementów: znajdziemy w nim witaminę A (mającą wpływ nie tylko na nasz wzrok, ale również metabolizm i skórę), B13 (obniża poziom cholesterolu, stymuluje przyrost masy mięśniowej, chroni wątrobę i działa przeciwartretycznie), D (odpowiadającej za naszą skórę i nastrój), E (która jest silnym przeciwutleniaczem i ma wpływ na krzepliwość krwi); witaminy z grupy B (odpowiedzialne za układ nerwowy, mięśniowy, immunologiczny), kwas foliowy (niezbędny dla matek), wapń (10 dkg sera koziego pokrywa dzienne zapotrzebowanie człowieka na wapń!), fosfor (składnik naszych zębów, kości, błon międzykomórkowych itp.), potas (niezbędny przy utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi) oraz żelazo (odpowiadające za krew i układ odpornościowy);
 • Mleko kozie w przeciwieństwie do krowiego jest lekkostrawne (mleko kozie trawimy około 20 minut, natomiast krowie do 4 godzin).

Chcę zamówić mleko od Rolników

Mleko kozie – zastosowanie w kosmetologii

 • Od wieków mleko kozie stosuje się do pielęgnacji suchej skóry: za jego dobroczynny wpływ na nią odpowiada kwas linolowy;
 • Ze względu na neutralne ph (a więc takie samo, jak nasza skóra) jest idealnym składnikiem-bazą do kosmetyków;
 • Kwas mlekowy jest silnym składnikiem stymulującym odnowę komórek, dodatkowo to środkek złuszczającym;
 • Mleko kozie to składnik wielu kosmetyków: mleczek do ciała, kremów, szamponów, odżywek, itp.

Mleko kozie stanowi idealny zamiennik mleka krowiego: pozbawiony kazeiny i laktozy pozostaje świetnym rodzajem mleka dla alergików. Docenią je również osoby trenujące różnego rodzaju sporty, ponieważ posiada ono pełny aminogram i bogactwo witamin z grupy B. Stanowi jedną z bazowych substancji w kosmetologii: odżywia skórę, koi oparzenia, złuszcza naskórek, stymuluje odnowę komórkową.

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *