Dzięki temu będą mogły zostać poddane recyklingowi i zyskają “drugie życie”. Do dzieła!
W Lokalnym Rolniku w zbiorczy karton pakujemy Twoje zakupy od wszystkich wytwórców.
Do którego kontenera na śmieci powinien trafić karton?
Karton powinien trafić do pojemnika na papier (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej).
Co może powstać z kartonu po recyklingu?
Z recyklingowanego kartonu powstają m.in. wytłaczanki do jajek oraz nowe kartony.
Dlaczego nie odbieramy kartonów od Klientów?
Rozwożeniem zamówień z naszego portalu zajmują się kurierzy, które po dostarczeniu zakupów do Klientów nie wracają już na nasz magazyn (aż do czasu kolejnej dostawy). Nie chcemy zwiększać śladu węglowego, dlatego zdecydowanie lepszą opcją będzie, jeśli karton wykorzystasz w swoim domu (np. do przechowywania, zabawy dla zwierząt lub dla dzieci) lub rozłożysz go i wrzucisz do odpowiedniego pojemnika na odpady. Możesz też oczywiście zbierać kartony – jeśli masz na to warunki – i sprzedawać do skupu makulatury. Jeśli chcesz, porozmawiaj z Koordynatorem Twojego punktu odbioru. Być może ma w punkcie na tyle miejsca, by odebrać od Ciebie karton i ponownie go wykorzystać.


W opakowania z aluminium pakowane są najczęściej pieczone pasztety i ciasta.
Do którego kontenera na śmieci powinny trafić opakowania z aluminium?
Opakowania z aluminium powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej).
Co może powstać z opakowań aluminiowych po recyklingu?
Po recyklingu aluminium zostanie wykorzystane do produkcji kolejnych tego typu foremek, ale też chociażby puszek do napojów gazowanych, ram do rowerów.
W opakowania z polietylenu pakowane są najczęściej kefiry, maślanki oraz mleko.
Do którego kontenera na śmieci powinny trafić opakowania z polietylenu?
Polietylen wykorzystywany do produkcji rur. W niewielkiej ilości wykorzystuje się go również w aplikacjach doniczkowych i kanistrowych. Papier z kolei, zostaje przetworzony na masę celulozową, dzięki czemu można z niego wyprodukować kolejny papier.
Co może powstać z opakowań polietylenowych po recyklingu?
Polietylen wykorzystywany do produkcji rur. W niewielkiej ilości wykorzystuje się go również w aplikacjach doniczkowych i kanistrowych. Papier z kolei, zostaje przetworzony na masę celulozową, dzięki czemu można z niego wyprodukować kolejny papier.


W butelki PET pakowane są najczęściej woda i napoje butelkowane.
Do którego kontenera na śmieci powinny trafić butelki PET?
Butelki PET powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej).
Co może powstać z butelek PET po recyklingu?
Odzyskany PET ma bardzo wiele zastosowań: polary, miski kuchenne, żywice poliestrowe. Nakrętki wykorzystuje się do produkcji tanich wyrobów np. kółek do śmietników. Z kolei folia PP, przy wyższych cenach surowców, wykorzystywana jest jako dodatek do mnie wymagających wyrobów wtryskowych.
W kubeczki PS/PP pakowane są najczęściej jogurty i serki.
Do którego kontenera na śmieci powinny trafić kubeczki PS/PP?
Kubeczki PS/PP powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej).
Co może powstać z kubeczków PS/PP po recyklingu?
Po recyklingu kubeczków PS/PP powstaną z nich m.in: doniczki rozsadowe do roślin, opakowania do transportu części samochodowych.


W opakowania typu bag in box najczęściej pakowane są soki NFC.
Do którego kontenera na śmieci powinny trafić opakowania bag in box?
Folia i zawór powinny trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej), natomiast karton do pojemnika na papier (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej).
Co może powstać z opakowań bag in box po recyklingu?
Po recyklingu opakowań typu bag in box powstaje plastic lumber – deski, które spotykamy na molach i promenadach nad morzem.
W szkło z metalową nakrętką najczęściej pakowane są jogurty, soki, kefiry, maślanki, serki, śmietana, mleko, passaty.
Do którego kontenera na śmieci powinno trafić szkło z metalową nakrętką?
Słoiki powinny trafić do pojemnika na szkło (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej), a nakrętki do pojemnika na metal i tworzywa sztuczne (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej). Warto pamiętać o tym, że słoiki przed wyrzuceniem wystarczy opróżnić, nie trzeba ich myć (o ile wytyczne gminy nie mówią inaczej).
Co może powstać ze szkła z metalową nakrętką po recyklingu?
Po recyklingu, zarówno ze szkła, jak i z metalowych nakrętek mogą powstać znów te same wyroby.


Odpowiednia segregacja śmieci to tylko jedna z rzeczy, którą możesz zrobić dla siebie i świata (dowiedz się więcej na ten temat z naszego bloga). Ale to nie wszystko! Wykorzystaj opakowania w niestandardowy sposób.
Nasze kartony uwielbiane są przez dzieci i zwierzęta, które dzięki nim świetnie się bawią (sprawdź nasz profil na Instagramie – mamy tam na to mnóstwo dowodów!). Możesz wykorzystać je również do przeprowadzki, zaprowadzenia porządku w przydomowej piwnicy, a nawet do stworzenia niepowtarzalnego stroju na bal karnawałowy.
Z kolei w umytych słoikach możesz przechowywać produkty suche, takie, jak mąka, makaron, kasza itd. Dzięki szczelnym opakowaniom skutecznie ochronisz swoją kuchnię przed molami spożywczymi.
To tylko kilka propozycji na nieszablonowe wykorzystanie opakowań, w których otrzymujesz swoje produkty z Lokalnego Rolnika. Wierzymy w Twoją kreatywność!