Wielkopolski Indyk – od uprawy zbóż, przez hodowlę, po zdrowe i pełnowartościowe mięso

Rolnicy i Wytwórcy pierś z indyka

Wielkopolski Indyk to firma z malowniczego Bolesławca, która stawia na najwyższą jakość i bierze odpowiedzialność za swoje produkty na każdym etapie ich powstawania. Uprawia zboża, z których produkuje  własne pasze. We własnym zakresie prowadzi hodowlę, ubój, konfekcjonowanie mięsa i jego przetwórstwo. Znajdziecie tutaj wspaniały wybór mięsa z indyka oraz produktów 100% z indyka. Kindziuk, chorizo, żywiecka, polędwica to smaki obok których nie można przejść obojętnie.

Produkcja własnych zbóż i pasz

Cały proces produkcji rozpoczyna się tutaj od uprawy własnych zbóż: pszenicy, kukurydzy i rzepaku, z których następnie produkowana jest pasza dla indyków.

Wielkopolski Indyk – Hodowla

Jednodniowe pisklęta dostarczane są z pięciu gospodarstw umieszczonych na terenie Wielkopolski, należących rodzinnie do jednej Grupy. Chów nadzorowany jest od jednodniowego indyka a opieką i kontrolą objęty jest cały proces.

Miejscem siedziby firmy jest malownicza wieś Bolesławiec, graniczącą z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Niezwykle ważne dla firmy jest to, by produkcja odbywała się w czystym regionie, z dala od wielkich aglomeracji. Jednocześnie właściciele firmy pamiętają o tym, by dbać o środowisko. Zakład posiada własną oczyszczalnię, dzięki której chronione jest najbliższe otoczenie.

Na terenie dużego i obszernego indycznika, indyki chodzą wolno i przemieszczają się swobodnie po całym pomieszczeniu. W każdej chwili mogą pobrać wodę i karmę. Indyki spędzają życie na ściółce. W miarę ich wzrostu ściółka jest dościelana, aby zachować dobrostan zwierząt. Każdy indycznik ma regularne wloty powietrza zabezpieczone siatką (ochrona przed drapieżnikami).

Indyki rosną około pięciu miesięcy, ich wzrost nie jest sztucznie przyspieszany.
Mięso indycze poddawane jest badaniom na obecność antybiotyków w ramach monitoringu zewnętrznego jak i w ramach monitoringu własnego w laboratorium w Puławach. Przede wszystkim kładziony jest tu duży nacisk na nieustanne poprawianie warunków zoohigienicznych i szczepienia oraz w razie potrzeby leczenie środkami naturalnymi.

Naturalne metody leczenia polegają na zapobieganie schorzeniom jelitowym, poprzez dobrze zbilansowany pokarm, zasiedlanie mikroflorą probiotyczną oraz podawanie preparatów na bazie czosnku, oregano i tymianku.
W indyczniku jest optymalna wentylacja. Stosuje się również inhalacje z wyciągami mięty i eukaliptusa oraz naturalne środki jak melisa czy kozłek lekarski. Prowadzona jest również w razie potrzeby suplementacja mineralno-witaminowa.

Wybierz mięso ze sprawdzonych źródeł

Żywienie indyków

Wielkopolski Indyk samodzielnie produkuje paszę dla swoich zwierząt, posiada również własną mieszalnię. Pasza pochodzi w większości z własnych upraw oraz z wyselekcjonowanych zbóż zakupionych od lokalnych rolników.

Pasze w 80-90% składają się ze zbóż z największym udziałem pszenicy, kukurydzy i rzepaku własnej produkcji w zależności od wieku indyka. Pokarm jest odpowiednio zbilansowany. Dodatkowo podawane są probiotyki, czyli pożyteczne mikroorganizmy wpierające dobrą florę bakteryjną oraz czosnek, zioła, zdrowe tłuszcze i otręby, które poprawiają perystatykę jelit.

Dlaczego warto wybierać mięso pakowane przez producenta?

Wybierając takie mięso, mamy pewność, że zostało zapakowanie w higienicznych warunkach. Opakowanie chroni mięso przed ewentualnym zanieczyszczeniem i wtórnym zakażeniem w transporcie lub w miejscu sprzedaży. Większość mięsa z indyka pakowane jest w tacki w atmosferze ochronnej o obniżonej zawartości tlenu (MAP) lub próżniowo (Vacum), co powoduje, że mięso  dłużej zachowuje świeżość.

Wybierz mięso ze sprawdzonych źródeł

Mięso z indyka – zdrowe, wartościowe i smaczne

Całościowy proces, począwszy od uprawy zbóż, produkcję własnych pasz i hodowlę, przekłada się na najwyższej jakości, zdrowe i pełnowartościowe mięso. W zakładzie stosowana jest procedura kontroli dotycząca GMO na etapie przyjęcia dla zapewnienia, że surowce i wyrób gotowy będzie wolny od GMO.

Wielkopolski indyk sam w sobie, jest po upieczeniu czy ugotowaniu po prostu bardzo smaczny. To z pewnością zasługa dobrze skomponowanych pasz, pochodzących z wyselekcjonowanych zbóż, wzbogaconych olejami roślinnymi i ziołami. Ale również a może przede wszystkim dbałości o dobrostan zwierząt, nawet przy dużej hodowli.

Dla nas, poza samą jakością mięsa, bardzo ważne jest w jakich warunkach żyły zwierzęta i czym były karmione. Nie jest to wolny wybieg na świeżym powietrzu, jak w hodowli ekologicznej (ale pamiętajmy, że wówczas cena takiego mięsa jest kilkukrotnie wyższa), natomiast ptaki mają tu dużo wolnej przestrzeni, ściółkę oraz stały dostęp do wody i karmy.
Imponujące jest jak Wielkopolski Indyk bierze odpowiedzialność za swoje produkty na dosłownie każdym etapie ich powstawania:
uprawia własne zboża, na bazie których wytwarza własne pasze dla swoich indyków; hoduje indyki przez 5 miesięcy, po czym następuje ubój, rozbiór i przetwórstwo. Wszystko we własnym zakresie. My jako konsumenci, możemy czuć się wyjątkowo bezpiecznie, gdyż za każdy etap produkcji odpowiada jedna firma. Czyli wiemy dokładnie wszystko, o kawałku mięsa, który trafia na nasz talerz.

Mięso z indyka jest zdrowe, wartościowe, chude i smaczne. Ze względu na swoje właściwości polecane dzieciom, osobom starszym oraz wszystkim dbającym o linię. Jest to z pewnością najzdrowsze i najlepsze mięso w naszej diecie.

U Wielkopolskiego Indyka znajdziecie bogaty wybór surowego mięsa z indyka oraz produkty 100% z indyka, takie jak wędliny, kiełbasy, kindziuk, chorizo i inne. Smacznego!

Zamów mięso od sprawdzonych dostawców

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *