W Czarnym Lesie – ekologiczny zakwas na żur i inne niebanalne przetwory

Rolnicy i Wytwórcy W Czarnym Lesie

Znajdujący się w samym sercu górnośląskiej aglomeracji – w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Czarny Las – zakład przetwórczy prowadzony przez czteroosobową rodzinę to miejsce, w którym wytwarzane są niebanalne smakołyki, a zwłaszcza wyśmienity, ekologiczny zakwas na żur. 

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku marki W Czarnym Lesie, o której w dalszej części opowiada Pan Kacper Pukniel – właściciel marki W Czarnym Lesie.

Poznaj historie innych wytwórców Lokalnego Rolnika

W rodzinie siła

Nasza firma powstała w 2018 roku. Długo przygotowywaliśmy się do otwarcia zakładu przetwórczego – nie tylko formalnie, ale także testując w warunkach domowych produkty, które chcielibyśmy wprowadzić na rynek. Pierwszy produkt pojawił się w sprzedaży z końcem 2019 roku.

Jesteśmy zgraną czteroosobową rodziną i bardzo chcieliśmy stworzyć coś wspólnie. Z połączenia naszych umiejętności, pasji i smaków powstał pomysł na ekologiczne przetwórstwo. 

W naszym małym zespole mamy dietetyka, dr. nauk rolniczych, dr. nauk o ziemii i specjalistę ds. handlowych. Kompetencje zawodowe zdobyliśmy przez lata nauki i pracy, a o praktycznych aspektach produkcji żywności dużo czytaliśmy, słuchaliśmy mądrzejszych, przyglądaliśmy się ich pracy i oczywiście trenowaliśmy, trenowaliśmy, i jeszcze raz trenowaliśmy. Od domowej kuchni po zakład, który stworzyliśmy” – opowiada Pan Kacper.

W Czarnym Lesie

Dzień z życia W Czarnym Lesie

Każdy dzień naszej pracy wygląda inaczej, trudno o powtarzalność. Ze względu na to, że zaczęliśmy od produktów kiszonych, jesteśmy w pełni uzależnieni od przebiegu procesów kiszenia. Stawiamy na naturalny ich przebieg, nie wspomagamy, nie dodajemy substancji, które miałyby go przyspieszyć czy ułatwić. Ograniczamy się do stworzenia optymalnych warunków kiszenia i kontrolujemy ten proces. Współpracujemy na zdrowych zasadach z >>dobrą mikroflorą<<. Dużo też na co dzień mówimy do bakterii fermentacji mlekowej (śmiech).

Poza oczywiście wyprodukowaniem pierwszego idealnego słoika, największą naszą dotychczasową radością było usłyszenie, że zdobyliśmy serce pierwszej Klientki, która wchodzi do sklepu i mówi >>O! jest mój żurek<< (bardzo serdecznie Panią pozdrawiamy). Posiadamy certyfikat ekologiczny. Nagrody i wyróżnienia jeszcze przed nami.

Mamy całe mnóstwo planów i marzeń związanych z firmą. Najważniejsze będzie dla nas wprowadzanie nowych produktów i poszerzanie asortymentu polskich ekologicznych przetworów na rynku. Przetestowanych mamy już dziesiątki, ale ze względu na idee, jakie nam przyświecają, jesteśmy uzależnieni od dostępności i sezonowości surowców. Możemy zapewnić, że będzie świeżo, kolorowo i przede wszystkim – zdrowo”  – dodaje Pan Kacper.

W Czarnym Lesie

W Czarnym Lesie

Składniki z certyfikowanych upraw ekologicznych

Naszym pierwszym produktem jest ekologiczny zakwas na żur. Zaraz po nim pojawią się inne kiszonki. Niebawem wprowadzimy kiszone buraki, a później… Nie chcemy obiecywać, zachęcamy do śledzenia naszych poczynań. 

Wszystkie surowce do produkcji naszych przetworów pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych. Przywiązujemy szczególną wagę do ich pochodzenia i sezonowości, aby produkty trafiające na stoły były nie tylko pyszne, ale także świeże i pełnowartościowe. Starannie dobrane składniki są gwarancją wysokiej jakości produktów. 

Mając na uwadze względy prozdrowotne wytwarzanych specjałów, metody produkcji dobieramy tak, aby zapobiec utracie składników odżywczych i zachować naturalny charakter surowca. Nie kisimy w plastiku, nie pasteryzujemy produktów kiszonych, nie stosujemy cukru ani substancji dodatkowych, bazujemy na prostych i tradycyjnych recepturach. Wszystkie nasze produkty wytwarzane są ręcznie – nie posiadamy zmechanizowanych i zautomatyzowanych procesów produkcyjnych.

Nasz pierwszy, a więc flagowy produkt, czyli ekologiczny zakwas na żur powstaje w wyniku naturalnej fermentacji najwyższej jakości ekologicznej mąki żytniej. Mąka pochodzi z certyfikowanej ekologicznej uprawy żyta i przyjeżdża do nas prosto z młyna, z górzystych i lesistych okolic Podkarpacia.

Z ekologicznych upraw pochodzą również czosnek, który dodajemy świeży do procesu kiszenia oraz ekologiczne suszone przyprawy: ziele angielskie, pieprz czarny oraz liść laurowy. Stosujemy naturalną kamienną sól kłodawską, bogatą w mikroelementy, bez dodatku antyzbrylaczy” – mówi Pan Kacper.

W Czarnym Lesie

Ekologiczne przetwory godne zaufania

Wybierając przetwory ekologiczne W Czarnym Lesie, macie Państwo pewność, że wspieracie rozwój polskiego przetwórstwa ekologicznego, jednocześnie zapewniając sobie odrobinę przyjemności i zdrowia. 

Sami jesteśmy odbiorcami ekologicznych produktów. Ten rynek jest nam bardzo bliski ze względu na prywatne upodobania kulinarne. Chcemy stworzyć serię produktów, co do których konsument nie będzie miał wątpliwości i nie będzie musiał każdorazowo wczytywać się w skład. 

Chcemy tworzyć prawdziwe, uczciwe jedzenie, a nie jego przemysłowe substytuty. Widzisz W Czarnym Lesie – z pełnym zaufaniem bierzesz W Czarnym Lesie. To nasz cel i będziemy ciężko pracować, żeby go osiągnąć” – dodaje Pan Kacper.

W Czarnym Lesie

Jakie produkty marki W Czarnym Lesie kupisz na LokalnyRolnik.pl?

Na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia kupisz m.in. poniższe produkty marki W Czarnym Lesie:

Kup ekologiczny żurek marki W Czarnym Lesie

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

“Współpraca z Lokalnym Rolnikiem to dla nas szansa na sprzedaż internetową i większą dostępność dla Klienta. Ze względu na mały zespół i dużo zadań nie mamy możliwości samodzielnej sprzedaży detalicznej. Pośrednictwo Lokalnego Rolnika daje nam pewność, że zamówione w internecie produkty dotrą do naszych Klientów na czas, świeże i pyszne” – komentuje Pan Kacper Pukniel. Jeśli tak samo, jak W Czarnym Lesie, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca Lokalnego Rolnika

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “W Czarnym Lesie”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *