Sosta – jakość jest prosta

Rolnicy i Wytwórcy Sosta

Sosta to organizm o dwóch sercach. Dwójka pasjonatów – Bożena Machelska i Bogusław Węglarz – stanowi zgrany duet, który doskonale wie jak powinny smakować prawdziwe oleje i musztardy. Dziś sami opowiedzą Ci o tym, w jaki sposób powstają ich produkty.

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku marki Sosta.

Poznaj historie innych wytwórców Lokalnego Rolnika

Włoska oliwa, prostota i najwyższa jakość smaku

Elementami tworzącymi podstawy marki Sosta była miłość do włoskiej kuchni i jej prostoty oraz zachwyt nad doskonałej jakości oliwą z oliwek. “Podczas pobytu we Włoszech zauważyliśmy, że tłoczona na zimno oliwa stanowi kwintesencję włoskiego smaku i jest cichym bohaterem wielu dań. Postanowiliśmy zaszczepić włoską filozofię w polskich realiach” – opowiada Pan Bogusław. Tak powstała niewielka wytwórnia tłoczonych na zimno, nierafinowanych i nieoczyszczanych olejów, które – jak się szybko okazało – zyskały grono wiernych fanów i okazały się być odpowiedzią na wiele potrzeb.

“Z czasem zaczęliśmy produkować również musztardy. Poszukując głębokiego smaku nie mogliśmy znaleźć na rynku żadnej, która odpowiadałaby naszym oczekiwaniom. Jako ludzie czynu – postanowiliśmy zrobić ją sami. – mówi Pani Bożena. Zanim się obejrzeliśmy produkowaliśmy już 12 rodzajów olei, 5 rodzajów musztard i ocet jabłkowy, a z każdym krokiem nabieramy ochoty na więcej” – dodaje Pan Bogusław. Naturalne składniki i prosty skład – gorczyca, miód, ocet jabłkowy – okazały się być strzałem w dziesiątkę.

Sosta

Smak idący w parze ze zdrowotnymi właściwościami

“Nasze oleje są nierafinowane, niefiltrowane i tłoczone wyłącznie na zimno. Tylko taka forma przygotowania gwarantuje zachowanie pełni smaku i właściwości” – mówi Pani Bożena. “Niektórzy z naszych klientów są zdziwieni, że nawet olej rzepakowy – niezwykle przecież w Polsce popularny – ma smak, zapach i unikatowy charakter. Zasługą jest proces produkcji przebiegający wedle ściśle określonych praw. Dzięki temu możliwe jest również utrzymanie zdrowotnych właściwości” – dodaje.

Sosta

W procesie produkcji olejów, Sosta wykorzystuje m.in. sedymentacyjną metodę rozdzielania faz. Oznacza to, że stałe cząstki zawieszone w cieczy swobodnie opadają na dno, powoli klarując olej. Często proces ten trwa kilka dni. “Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że droga, którą podążamy jest słuszna. Nasze produkty otrzymują nagrody – zarówno te przyznawane na targach jak i w konkursach. Naszej oleje otrzymały m.in. nagrodę Europejskich Targów Produktów Regionalnych, natomiast musztardy zdobyły prestiżową nagrodę Kukbuk Poleca 2019” – mówi Pan Bogusław. Sosta zdobyła również wyróżnienie na targach Natura Food za wyjątkową musztardę z pieprzem. “Największą radość stanowią jednak dla nas zadowoleni i powracający klienci, którzy polecają nas swoim przyjaciołom” – dodaje Pani Bożena.

Sosta

Jakie produkty marki Sosta kupisz na LokalnyRolnik.pl?

Na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia kupisz m.in. poniższe produkty marki Sosta:

Sosta

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

“LokalnyRolnik.pl to miejsce, które skupia pasjonatów prawdziwego smaku. Będąc tu czujemy, że łączymy się ludźmi, którym bliskie są nasze idee. Producenci naturalnej, zdrowej żywności to ciągle nisza na rynku, dlatego tak ważne jest by – łącząc swe działania – pokazywać coraz szerszemu gronu, że piękny smak wynika z prostoty, dbałości o detale i bliskości natury” – mówi Pan Bogusław. Jeśli tak samo, jak Sosta,  chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca Lokalnego Rolnika

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *