Owcza Kraina – owcze mleko i rarytasy z owczego mleka

Rolnicy i Wytwórcy owcze mleko

Owcze mleko to doskonały surowiec do wyrobu nabiału, zwłaszcza serów, jogurtów, kefirów czy zsiadłego mleka, które gasi pragnienie. W Polsce znane jest głównie fanom góralskiego oscypka, a dzięki Owczej Krainie może stać się popularne również z uwagi na inne, pyszne i zdrowe przetwory mleczne.

owcze mleko

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku Owczej Krainy – niszowego, polskiego gospodarstwa z województwa śląskiego, o którym chcemy Wam dziś opowiedzieć.

Poznaj historie innych wytwórców

Drogocenne owcze mleko mało popularne w Polsce

Owcze mleko jest popularne zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej (głównie Grecja, Włochy, Hiszpania, Francja), gdzie często zastępuje się nim mleko krowie1. Bogate jest w: witaminę C, B (tiaminę), B2 (ryboflawinę), B3 (niacynę), B5 (kwas pantotenowy), B6, B9 (kwas foliowy), B12, A, aminokwasy egzogenne (leucynę, lizynę, walinę, fenyloalaninę), wapń, magnez, fosfor, żelazo i selen. Bogate w substancje odżywcze, mleko owcze polecane jest osobom chorującym na osteoporozę2.

Tradycja chowu owiec w Polsce znana jest od wieków, jednak z roku na rok obserwuje się coraz mniejszą liczbę hodowli34. To sprawia, że mleko owcze stało się na tyle niszowym produktem, że wielu z nas nigdy nie miało okazji spróbować ani mleka, ani przetworów z mleka owczego, poza oscypkiem podczas wyprawy w polskie góry. Dzięki takim gospodarstwom, jak Owcza Kraina, już teraz sytuacja może się diametralnie zmienić.

Kraina owczym mlekiem płynąca 

Istniejące od 10 lat gospodarstwo Owcza Kraina prowadzone jest z ogromną pasją i miłością do zwierząt. Znajduje się na niewielkim, 45-hektarowym terenie w Kłomnicach, w województwie śląskim, 25 km od Częstochowy. Opieką nad około 250 owieczkami zajmują się w Owczej Krainie 3 osoby.

dav

DSC04717
Mleko owcze to produkt sezonowy. Owce dają mleko tylko przez 8 miesięcy w ciągu roku, od lutego do października. Produkcja tego surowca jest bardzo niszowa w Polsce. Zdając sobie sprawę z jego drogocennych wartości odżywczych i właściwości prozdrowotne, Owcza Kraina stawia przede wszystkim na jakość mleka i przetworów mlecznych. Nic więc dziwnego, że gospodarstwo może pochwalić się licznymi nagrodami, a zwłaszcza:

  • nagrodą za najlepszy produkt w konkursie serowarskim dla jogurtu owczego naturalnego,
  • nagrodą za najlepszy ser w konkursie serowarskim dla ricotty owczej,
  • I miejscem w kategorii inne formy mleka dla jogurtu owczego.

 

42487060_1493441587424389_8129500985333645312_n34583360_1345913248843891_7074906250093264896_n

dav

 

W ofercie Owczej Krainy, dostępnej na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl, znajdziecie takie produkty, jak:

Wszystkie przetwory z mleka owczego mają niepowtarzalny smak, dzięki czemu nadadzą charakteru daniom, które goszczą w Waszym codziennym jadłospisie.

Kup nabiał z mleka owczego z dobrego źródła

Ulotka

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

Jeśli tak samo, jak Owcza Kraina, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego i zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “owcze mleko”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!
1 https://zeszyty-naukowe.uek.krakow.pl/article/view/550/334
2 https://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/441/produkty-owcze-niedoceniane-mleko/
3 https://zeszyty-naukowe.uek.krakow.pl/article/view/550/334
4 https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rolnictwo-lesnictwo/produkcja-zwierzeca-zwierzeta-gospodarskie/poglowie-bydla-wedlug-stanu-w-grudniu-2017-roku,5,19.html?pdf=1
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *