!-->

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie – kraina krowim mlekiem płynąca

Rolnicy i Wytwórcy

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie istnieje już od prawie 100 lat. Sprawdzone, tradycyjne receptury, czysty skład i pyszny smak nabiału marki Skoczkowskie sprawiają, że grono lojalnych klientów OSM nieustannie się powiększa.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skoczowie, o której w dalszej części opowiadają sami właściciele.

Poznaj historie innych wytwórców Lokalnego Rolnika

Jaka jest historia powstania Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Skoczowie?

„Jesteśmy Spółdzielnią Mleczarską z długoletnią tradycją, sięgającą 1926 roku. Od początku istnienia spółdzielni hodowcy bydła i producenci mleka prowadzili ożywioną działalność zmierzającą do wprowadzenia zorganizowanego skupu i przerobu mleka. Działalność ta doprowadziła w końcu do zwołania w hotelu Pod Białym Koniem w Skoczowie zebrania założycielskiego, na którym powołano do życia Spółdzielnie Mleczarską w Skoczowie. Osobowość prawną spółdzielnia uzyskała 16 kwietnia 1926 roku, po wpisaniu jej do rejestru w Sądzie Okręgowym w Cieszynie.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie

Inicjatorem powołania do życia spółdzielni mleczarskiej był wybitny działacz społeczny – inż. Alojzy Machalica. Był on długoletnim członkiem organów samorządowych spółdzielni, sekretarzem Towarzystwa Rolniczego w Cieszynie. Piastował stanowisko kierownicze szkoły rolniczej w Cieszynie. Z inicjatywy Jerzego Cieńciały – działacza narodowego – powstało Towarzystwo Rolnicze, założone 26 lipca 1868 roku. Nauczyło ono chłopów rozwijać swoją gospodarkę w oparciu o zdobytą wiedzę i własny, obmyślony kierunek działania. Odtąd postęp gospodarczy na wsi cieszyńskiej odznaczał się tym, że gospodarstwa chłopskie przestawiły się z uprawy zbóż na gospodarkę pastwiskowo-hodowlano-mleczną. Towarzystwo Rolnicze podjęło starania o utworzenie szkoły rolniczej.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie

IMG_20191004_140348

Pierwsza męska zimowa szkoła rolnicza w Cieszynie została otwarta 7 listopada 1895 roku. Szczególne zasługi w zakresie szkolnictwa rolniczego należy przypisać Władysławowi Szybińskiemu. W początkowy okresie produkcja była skromna, bowiem ograniczona była niedostatkiem wyposażenia niezbędnego do prowadzenia procesów technologicznych. W następnych latach stworzono warunki do wirowania mleka i pozyskiwania śmietany, powstał zalążek produkcji mleka spożywczego, śmietany, masła i twarogu, a w późniejszym okresie sera tylżyckiego.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie

Pisząc o twarogu, o historii, nie można zapomnieć o samej miejscowości i jej położeniu. Powiat cieszyński położony jest w południowo-zachodniej części województwa śląskiego przy granicy z Republiką Czeską i Słowacką. Obejmuje obszar Beskidu Śląskiego, Pogórza Cieszyńskiego oraz kotlin: Ostrawskiej i Oświęcimskiej. Obecnie w skład obszarów i obiektów chronionych na terenie powiatu cieszyńskiego wchodzą:

  • fragment Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego wraz z otuliną;
  • rezerwaty przyrody: Czantoria, Kopce, Lasek Miejski nad Olzą, Lasek Miejski nad Puńcówką, Skarpa Wiślicka, Wisła, Zadni Gaj, Rotuz, Góra Tuł);
  • zespoły przyrodniczo-krajoznawcze: Dolina Górnej Wisły (NATURA 2000), Bluszcze na Górze Zamkowej, Lasek Miejski w Błogocicach, Kaplicówka;
  • obszary objęte ochroną Natura 2000: obszar Beskidu Śląskiego, Cieszyńskie Źródła Tufowe, Ostoja Goczałkowicka – Dolina Górnej Wisły;
  • użytki ekologiczne: Łąki na Kopcach, Łęg nad Puńcówką, stanowiska dokumentacyjne: odkrywka cieszynitów, pomniki przyrody.

Śląsk Cieszyński  jest niepowtarzalnie piękny, zachwycający urodą pod względem krajobrazowym i przyrodniczym. Góry, pagórki, łagodne wzniesienia, aż do płaszczyzn równin. Wszystko to poprzecinane rzekami, potokami, podzielone szachownicą pól i lasów” – opowiadają właściciele OSM w Skoczkowie.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie

W jaki sposób wytwarzane są Wasze produkty? Na czym polega ich wyjątkowość?

„Surowcem do produkcji jest mleko krowie kupowane od rolników właścicieli małych gospodarstw indywidualnych z okolicznych miejscowości. Rolnicy wykorzystują do żywienia krów pasze produkowane we własnych gospodarstwach, wytwarzane zgodnie z Dobrą Praktyką Rolniczą. W hodowli nasi dostawcy przestrzegają dobrostanu zwierząt i Zasad Dobrej Praktyki Hodowlanej.

Jakość mleka surowego ma decydujący wpływ na prawidłowy przebieg procesu technologicznego, a także na jakość i trwałość produktu gotowego. Gospodarstwa są pod stałym nadzorem służb weterynaryjnych i surowcowych.

Szczególna jakość produktów z OSM Skoczów wynika z tradycyjnego sposobu produkcji. Proces obróbki przebiega pod bacznym okiem serowara, mleczarza, co pozwala na uzyskanie twarogu o odpowiednim smaku i strukturze.

Przykładowo twaróg jest prasowany w chustach serowarskich, ręcznie krojony, pakowany. Z mleczarnią są związani ludzie pracujący już w mleczarstwie od ok. 40 lat i ich wiedza na temat tradycji wytwarzania jest nie do zastąpienia.

Mleczarnia zdobyła znak JAKOŚC TRADYCJA dla produktu z grupy twarogi, oraz znak DOCEŃ POLSKIE dla produktu – kefir kubek” – mówią właściciele OSM w Skoczkowie.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie

Jakie macie plany na przyszłość?

„Wizja OSM w Skoczowie to zachowanie pozycji znaczącego producenta wyrobów mleczarskich na rynku Śląska Cieszyńskiego oraz poza powiatem. Misją jest dążenie do osiągania i utrzymania wysokiej jakości produkowanych wyrobów mleczarskich. Produkcja żywności niekonserwowanej, opartej na starych , tradycyjnych recepturach” – dodają właściciele.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

“Poprzez współpracę z Lokalnym Rolnikiem pragniemy docierać do większej rzeszy odbiorców, którzy stawiają na produkty regionalne i tym samym wspierają małe zakłady produkcyjne” – komentują właściciele. Jeśli tak samo, jak Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca Lokalnego Rolnika

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Skoczowie”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia

 

 

 

Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *