Kozi nabiał ekologiczny z Rodzinnego Gospodarstwa Ekologicznego FIGA

Rolnicy i Wytwórcy kozi nabiał ekologiczny

Kozi nabiał ekologiczny z mleka niepasteryzowanego to prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Przedstawiamy Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne FIGA Maziejówków, z Mszany w malowniczej Przełęczy Dukielskiej, gdzie na czystych łąkach pasą się szczęśliwe zwierzęta, dające pyszne i zdrowe mleko, z którego powstają sery i inne smakołyki.


kozi nabiał ekologiczny

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku marki Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne FIGA, o której w dalszej części opowiadają właściciele.

Poznaj historie innych wytwórców Lokalnego Rolnika

Malownicze pastwiska w czystej Przełęczy Dukielskiej

“Gospodarstwo prowadzimy we wschodniej części Beskidu Niskiego (w przepięknej Przełęczy Dukielskiej), w miejscowości Mszana. W naszym posiadaniu są piękne łąki kośne i pastwiska dla naszych 400 kóz i 20 krów. Tereny wypasów to jedno z najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, dzięki czemu nasze mleko kozie i sery mają bogate właściwości odżywcze i zdrowotne” – opowiadają Panowie Waldemar, Tomasz i Wawrzyniec Maziejukowie.

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

Ekologiczne gospodarstwo z 30-letnią historią

“Waldemar Maziejuk założył gospodarstwo rolne w 1990 roku. Od tych 30 lat do dnia dzisiejszego gospodarstwo prowadzone jest w taki sam sposób. W sposób ekologiczny, jak najprościej i jak najbliżej natury.

kozi nabiał ekologiczny

Od samego początku założeniem było prowadzenie gospodarstwa ekologicznego (interesowaliśmy się tym już w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku). Według nas rolnictwo ekologiczne to szansa dla świata na zrównoważone gospodarowanie zasobami natury i jednocześnie produkcja żywności wysokiej jakości.

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

Najważniejszym kierunkiem rozwoju była hodowla zwierząt mlecznych, z czasem i przetwórstwo mleka. Początkowo były to krowy, a teraz głównym kierunkiem rozwoju jest hodowla kóz (mieszanka ras – dostosowana do warunków beskidzkich)” – dodają.

kozi nabiał ekologiczny

Nauka, która nie ma końca

“Ciągle się uczymy. Szacunku dla otoczenia, tradycji lokalnych (wołoskich, łemkowskich i podkarpackich). Nasza przygoda z serowarstwem zaczęła się od tego, że mleka było dużo, a mleczarnie nie chciały godnie płacić za mleko ekologiczne. W naszej wsi była bacówka prowadzona przez starego bacę, który pokazał nam, jak robić dobre oscypki, bundz i bryndzę. Z czasem dowiedzieliśmy się, że nasza wieś lokowana była w XV wieku na prawie wołoskim. Osadnicy karpaccy za prawo do osadzenia płacili podatki między innymi serami. Tradycje karpackie – wołoskie towarzyszą więc tym stronom już od prawie 600 lat. Zależy nam na podtrzymywaniu tradycji lokalnych i na produkcji wyrobów najwyższej jakości. Produkujemy oczywiście też inne produkty – sery farmerskie, twarożki, masło oraz dzielimy się wspaniałym mlekiem niepasteryzowanym” – mówią Panowie Waldemar, Tomasz i Wawrzyniec Maziejukowie. 

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

Codzienność w gospodarstwie ekologicznym Maziejuków

“Przyjedźcie do nas i zobaczcie sami jak pracujemy! Gospodarstwo nie jest małe, więc jesteśmy podzieleni. Rano po udoju i pokarmieniu młodzieży, zwierzęta idą na pastwisko. Ekipa rolnicza zajmuje się pracami porządkowymi i higieną zwierząt. W tym czasie ekipa produkcyjna przetwarza mleko z wieczora, a czasem i z rana. Podgrzewamy mleko, robimy sery, wirujemy śmietanę, ubijamy masło, po wieczornym udoju (około 17:00-18:00) przetwarzamy resztę mleka. A zwierzęta jeszcze do późnego wieczora spędzają czas kolacyjny na pastwisku. Nie wspominamy o codziennych tematach, jak kontakty z Klientami, wysyłki produktów, administracja i praca z dokumentami. Normalne życie serowarów!” – opowiadają właściciele.

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

Radość z codzienności

Trzydzieści lat działań dostarczyło nam wielu wyzwań i sukcesów. Ale jak się mówi: Co nas nie zabije, to nas wzmocni. Od zawsze mamy przekonanie, że uczciwe działania nawet przy problemach mogą dać zadowalające efekty. Radości natomiast mamy codziennie, budząc się i spoglądając przez okno. Kontakt z naszymi kozami to także ogromna przyjemność. Zaangażowana ekipa wspaniałych ludzi przygotowuje świetne produkty, które wielokrotnie zostały docenione zarówno przez powracających Klientów oraz otrzymywane wyróżnienia i nagrody. 

kozi nabiał ekologiczny

W 2011 r. nasze sery uświetniły Szczyt Partnerstwa Wschodniego organizowanego w ramach Polskiej Prezydencji w UE. Przez ostatnich kilkanaście lat otrzymaliśmy sporo wyróżnień. Między innymi nagrody: Perła (dla tradycyjnej bryndzy koziej – 2014 oraz sera koziego wołoskiego – 2009), Najlepszy Produkt Spożywczy Podkarpackiego 2007 za ser kozi wołoski naturalny. 10 czerwca 2010 podczas Festiwalu Smaku w Zakopanem otrzymaliśmy pierwsze miejsce za ser kozi farmerski naturalny” – opowiadają Panowie Waldemar, Tomasz i Wawrzyniec Maziejukowie.

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

Kozi nabiał ekologiczny nadzorowany na każdym etapie produkcji

“Dzięki pełnemu nadzorowi całego procesu produkcji (od mleka do serów) możemy oferować produkty z niepasteryzowanego mleka. Niezmiennie od lat! Stosowane proste metody produkcji (manufaktura) przy wysokiej higienie doprowadziły do wytworzenia swoistego mikroklimatu w naszym warsztacie serowarskim. Kolonizujące bakterie kwasu mlekowego oraz odkryte przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie bakterie o właściwościach probiotycznych, występujące w naszych wyrobach (szczególnie w twarogach i w serwatce). Sięgając po nasze wyroby, otrzymują Państwo szereg korzyści – smaczne produkty niskoprzetworzone, zdrowie i odporność, świadomość działania na rzecz natury!

kozi nabiał ekologiczny

Patrząc wstecz – poszaleliśmy! Zaczynaliśmy od serów tradycyjnych – serów wołoskich, bryndzy, bundzów i twarogu. Teraz w naszej ofercie znaleźć można ok. 35 różnych produktów! Obok serów (tradycyjnych i ciut nowszych – farmerskich) mamy masło i śmietanę, twarogi w różnych odsłonach, mleko i serwatkę” – opowiadają właściciele.

kozi nabiał ekologiczny

A w przyszłości…

“Chcemy być wciąż na miejscu. Mieć możliwości produkcji ekologicznych serów i cieszenia się jak najmniej zniszczoną naturą. Planujemy oczywiście rozszerzenie naszej oferty o kolejne nowe produkty! Ale o tym póki co, sza!

kozi nabiał ekologiczny

Rolnictwo ekologiczne jest dobre dla natury i dobre dla nas! Wierzymy w to i chcemy, aby Państwo też w to wierzyli. Połączenie ekologii i prostego przetwórstwa (w oparciu o lokalne składniki) prowadzi do żywności najwyższej jakości. Liczymy, że docenią Państwo nasze starania i będziemy się często spotykali”  – dodają.

kozi nabiał ekologiczny

Jaki kozi nabiał ekologiczny marki Figa kupisz na LokalnyRolnik.pl?

Na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia kupisz m.in. poniższe produkty marki Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne FIGA:

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

kozi nabiał ekologiczny

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

“Lokalny Rolnik zbliża konsumentów do rolników i producentów. Skraca ścieżki dystrybucyjne. Daje szansę na spotkanie wyjątkowych produktów. Jest rozpoznawalną platforma z szeroką ofertą żywności ekologicznej. Zależy nam na poszerzeniu grona naszych Klientów i ufamy, że współpraca z Lokalnym Rolnikiem nam to ułatwi!” – komentują właściciele firmy. Jeśli tak samo, jak Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne FIGA, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca Lokalnego Rolnika

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “kozi nabiał ekologiczny”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *