Gronpiek – znakomite chleby wypiekane od 1994 roku

Rolnicy i Wytwórcy chleb_okragly_wolak

Rzemieślnicza piekarnia Gronpiek z małopolskiej Woli Filipowskiej jest dowodem na to, jak świadomość i wiedza na temat naturalnej żywności mogą zaowocować miłością do prawdziwego chleba na zakwasie. Zapraszamy do lektury.

gronpiek

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku rzemieślniczej piekarni Gronpiek, o której w dalszej części opowiada Pan Zbigniew Grondal – właściciel marki Gronpiek.

Poznaj historie innych wytwórców Lokalnego Rolnika

gronpiek

Piekarnia w niecodziennym otoczeniu

“Nasza piekarnia jest położona w miejscowości Wola Filipowska w gminie Krzeszowice, w powiecie krakowskim, w województwie małopolskim . Z górnych kondygnacji budynku można zobaczyć ruiny zamku Tenczyn, oddalonego o około 5 km. Puszcza dulowska, w której znajdują się urokliwe miejsca i piękne trasy rowerowe, jest oddalona od budynku piekarni o 2 km.

Data pierwszych wypieków to 08.05.1994 r. i trwa to nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

W miejscowości Wola Filipowska, po drugiej wojnie światowej, powstała piekarnia, jednak w 1993 r. została zamknięta. Po licznych rozmowach z mistrzem piekarstwa – Panem Stanisławem Bielem – i przekształceniu (rozbudowie) garażu samochodu ciężarowego 16 mb/8b m i wysokim na 4 mb, po zakupie urządzeń używanych w Austrii, zamkniętej piekarni w naszej miejscowości i odbiorze sanepidowskim, zaczęliśmy wypiekać pieczywo. Początkowo były to kilka rodzajów chleba i bułek w jednym asortymencie. Z czasem asortyment się rozszerzał .

Przy pomocy Pan Stanisława Biela uczyliśmy się piekarstwa naturalnymi sposobami, bez dodatków polepszaczy i zostało tak do dnia dzisiejszego. Ja zdałem egzamin czeladniczy, a następnie mistrzowski. Do dnia dzisiejszego szkolimy uczniów w zawodzie piekarz” – opowiada Pan Zbigniew.

gronpiek

Dzień z życia piekarni Gronpiek

“Po nocnej zmianie w dzieżach zostawione są zakwasy z różnymi fazami fermentacyjnymi. O godzinie 6:00 dyżurny piekarz przekształca zakwasy na (przedkwasy, półkwasy ,kwas właściwy), wytwarza kwas pszenny i stawia podmłodę na pieczywo pszenne. O godz. 9:00 do pracy przychodzi piekarz ciastowy, który przejmuje obowiązki piekarza dyżurnego i wytwarza ciasta. W godzinach przedpołudniowych przychodzą piekarze pierwszej zmiany i wytwarzają pieczywo. Od godziny 13:30 mamy pierwsze produktu które przewożone są wózkami na sklep. W godzinach popołudniowych przychodzi druga zmiana i włącza się w dalszy cykl produkcji pieczywa. I tak do godzin 3:00.

Naszym codziennym wyzwaniem jest wyprowadzenie kwasu właściwego, bo na nim oparta jest nasza produkcja, smak i zapach chleba. Dlatego przykładamy wiele starań, aby sprostać wyzwaniu. Radością jest dla nas pochwała od naszych klientów indywidualnych i dostarczanie na rynek produktów naturalnie wytwarzanych, pozbawionych chemii.

gronpiek

23.05.2013 uzyskaliśmy certyfikat ekologiczny na wypiek pieczywa, jednak z powodów

organizacyjnych, zmuszeni byliśmy do zawieszenia certyfikatu. W roku 2014 wystawialiśmy nasze produkty ekologiczne w Norymberdze, w Niemczech, a w 2015, w tejże Norymberdze – oprócz wystaw – wypiekaliśmy chleb na zakwasie przywiezionym z naszej piekarni. Myślę że w roku 2020 lub 2021 wrócimy do wytwarzania pieczywa ekologicznego” – dodaje Pan Zbigniew.

gronpiek

gronpiek

Świadomość i wiedza na temat naturalnej żywności to podstawa

“Asortyment naszego zakładu opiera się o wytwarzanie pieczywa: razowego żytniego, razowego orkiszowego, razowego pszennego, jasnego żytniego, mieszanego, jasnego pszennego, drożdżówki, pączków, zakwasów, żuru, barszczy.

W 90% nasze produkty wytwarzane są metodami naturalnymi. Wytwarzamy własne mieszanki wieloziarniste, ze słonecznika, siemienia lnianego, sezamu, płatków owsianych, płatków ziemniaczanych, płatków kukurydzy, amarantus, chia, zbóż łamanych.

Osoby, które wytwarzają żywność powinny cechować się dużą świadomość i wiedzą o skutkach zdrowotnych produkcji żywności z dodatkiem chemii. Przez 25 lat naszej działalności odbyliśmy kilkadziesiąt szkoleń, wykładów, spotkań i doszliśmy do wniosku że nasza piekarnia postawi na produkcję naturalną, co konsekwentnie realizujemy.

gronpiek

Wytwarzamy produkty własnej marki w naturalny sposób, niepowtarzalne na rynku:

 

 • chleb wolak wytwarzany jest na kwaszeniu mąki żytniej z kwaśnym mlekiem;
 • chleb czarnuszek to wielofazowe ukwaszanie mąki żytniej razowej z dodatkami zbóż łamanych, słonecznika, siemienia lnianego, czarnuszki;
 • chleb żytni foremkowy to wielofazowe ukwaszanie mąki żytniej jasnej z dodatkiem mleka;
 • chleb orkiszowy żytni-razowy jest to mieszanka mąki razowej orkiszowej i mąki razowej żytniej, wytwarzanej na zakwasie;
 • chleb sołtys jest to produkt wytworzony z mąki żytniej jasnej z dodatkiem mąki pszennej jasnej, płatków ziemniaczanych i soku z buraków czerwonych;
 • naturalny zakwas płynny daje nam możliwość wytworzenia chleba w warunkach domowych;
 • żur i barszcz biały to produkty wytwarzane z naturalnego zakwasu, bez dodatku soli i innych konserwantów.

Nasza Piekarnia to zakład rzemieślniczy. Produkty wytwarzane są w większości ręką ludzką, której nie zastąpi żadna maszyna. Piece wypiekające pieczywo nie zanieczyszczają środowiska (opalane są źródłem odnawialnym)” – z dumą dodaje Pan Zbigniew.

gronpiek

Jakie produkty marki Gronpiek na LokalnyRolnik.pl?

Na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia kupisz m.in. poniższe produkty z piekarni Gronpiek:

gronpiek

gronpiek

gronpiek

gronpiek

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

Jeśli tak samo, jak Gronpiek, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca Lokalnego Rolnika

Podziel się
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *