Gospodarstwo Rolne Adam Będkowski – wyjątkowe sery z krowiego mleka

Rolnicy i Wytwórcy sery z krowiego mleka

Zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Żywienia Człowieka PAN i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych, dzieci i młodzież powinny spożywać codziennie 3-4 porcje mleka i produktów mlecznych, a osoby dorosłe minimum 2 porcje1. Z mlecznych przetworów Polacy mocno lubują się w serach. Nic dziwnego – w serach twarogowych i podpuszczkowych, jak te z Gospodarstwa Rolnego Adama Będkowskiego, nie sposób się nie zakochać.

Mleko krowie w diecie człowieka – sery twarogowe i podpuszczkowe z mleka krowiego

Choć towarzyszy ludzkości od ponad 11 000 lat, w Polsce mleko na dobre zadomowiło się dopiero z końcem XVIII wieku, gdy osiedlający się Holendrzy wprowadzili hodowlę bydła na szerszą niż dotąd skalę2.

Mleko krowie to źródło wszystkich podstawowych składników pokarmowych – białka (kazeina), cukru (laktoza), tłuszczu (nasycone kwasy tłuszczowe), soli mineralnych, enzymów, mikroelementów, hormonów oraz witamin: A, D, E, K, C, B6, B12.  Mleko i przetwory mleczne uznawane są za najlepsze źródło wapnia. Spożycie zalecanych dziennych dawek, o których mowa była na początku, zaspokaja w 100% dzienne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na wapń3Wapń z produktów mlecznych bardzo dobrze się przyswaja, a białka mleka – cechujące się dużą zawartością lizyny – są idealnym uzupełnieniem dla białek roślinnych, w których nie ma aż tak dużej ilości tego aminokwasu4.

Sery są najliczniejszą i najbardziej zróżnicowaną grupą przetworów mleczarskich5. Polacy zdecydowanie lubią włączać je w swoją codzienną dietę.

Sery twarogowe są produktami o małej wartości energetycznej, ale dużej zawartości białka, które łatwo się trawi i jest pełnowartościowe. Włączając do swojego jadłospisu twaróg, wzbogaca się dietę w lekkostrawny tłuszcz, który zawiera aktywne biologicznie komponenty, witaminy, sole mineralne i niewielkie ilości laktozy6.

Sery podpuszczkowe cechują się wysoką wartością odżywczą i dietetyczną. Zawdzięczają to swojemu składowi chemicznemu – zawierają wysokowartościowe białka, tłuszcze dobrze przyswajalne przez ludzki organizm, witaminy i mikroelementy w odpowiednich ilościach7.

Zarówno twarogowe, jak i podpuszczkowe – sery, by były pełnowartościowym pokarmem dla człowieka, powinny cechować się jak najwyższą jakością i być przygotowane bez zbędnych dodatków chemicznych.

Kup nabiał z mleka krowiego z dobrego źródła

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku śląskiego Gospodarstwa Rolnego Adama Będkowskiego, specjalizującego się w wytwarzaniu wyjątkowych serów z mleka “od szczęśliwych krów”, o którym w dalszej części opowiada sam Pan Adam.

Poznaj historie innych wytwórców

Pyszne i zdrowe sery z najwyższej jakości mleka

“1 września 2015 roku zostałem właścicielem gospodarstwa o profilu bydło mleczne, otrzymując je „z pokolenia na pokolenie” od swojej mamy. Znajduję się w malowniczej miejscowości Pińczyce, przy ul. Myśliwskiej 1 (gmina Koziegłowy, powiat myszkowski, województwo śląskie). W 2016 roku, po zawarciu związku małżeńskiego, wspólnie z żoną zaczęliśmy prowadzić gospodarstwo. Już na samym początku ekonomia kazała nam stanąć przed wyborem: rozpoczniemy intensywny chów bydła na dużą skalę, niszcząc w ten sposób gospodarstwo wielopokoleniowe lub zwiększymy niewiele pogłowie bydła, skupimy  się, aby surowiec w postaci mleka był bardzo dobry i udoskonalimy produkcję serów, jaka była u nas przez 30 lat. Od tamtej pory zwiększyliśmy niewiele ilość bydła (posiadamy rasy krów: polska czerwono-biała, simentale, montbeliarde) wybierając tym samym ‘‘najwłaściwszą decyzję’’. Nasze krowy są chowane w sposób tradycyjny i zdrowy (od początku maja do końca października-wypas łąkowy, nie stosujemy żadnych dodatków do pasz, koncentratów itd.), co przekłada się na wysoką jakość naszego mleka.

  WP_20170908_17_42_55_Pro

Od zeszłego roku uczestniczymy w projekcie uprawy ekologicznej (trwałe użytki zielone oraz uprawa lucerny). Zgodnie z przeprowadzoną kontrolą przez BioCert MAŁOPOLSKA posiadamy CERTYFIKAT ZGODNOŚCI. 1 lipca 2017 roku, w ramach RHD (Rolniczy Handel Detaliczny), spełniając wszystkie wymogi, wraz z żoną zaczęliśmy produkować i sprzedawać sery twarogowe (z mleka kwaśnego), sery podpuszczkowe smakowe – z różnymi dodatkami (m.in. z czarnuszką, z suszonymi pomidorami, z orzechem włoskim czy też z czosnkiem), mleko niepasteryzowane oraz śmietanę. Produkcja odbywa się w warunkach domowych (wszystko jest wykonywane ręcznie). Nie dodajemy żadnych konserwantów, sztucznych barwników itd. Dodatki do serów zakupujemy od producentów ekologicznych. Nasza produkcja odbywa się w sposób higieniczny i zgodny z przepisami-czuwa nad nią Inspekcja Weterynaryjna.

WP_20170816_09_22_10_Pro

Od samego początku nasze sery spotkały się z dużym zainteresowaniem, gdyż zaoferowaliśmy produkt który nie jest dostępny na lokalnym rynku oraz towar tzw. ,,od rolnika’’, który daje satysfakcję odbiorcy, że jest zdrowym produktem. Aktualnie sprzedaż naszych serów prężnie się rozwija na znaczna część województwa śląskiego. Naszymi odbiorcami są klienci detaliczni oraz od niedawna sklepy ze zdrową żywnością. Widząc, że na lokalnym rynku natrafiliśmy na duży popyt naszych produktów podjęliśmy decyzję aby zainwestować i otworzyć małą rodzinną serowarnię. Mając wszystkie zezwolenia i plany, końcem lutego 2019 złożyliśmy wniosek do ARiMR o dofinansowanie na naszą wymarzoną serowarnię. Mamy nadzieję, że nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie i od przyszłego roku rozpoczniemy budowę. W listopadzie 2018 roku poprzez coraz większe zdobywania uznania naszych produktów nawiązał z nami kontakt Instytut Biotechnologii Rolno-Spożywczej im. W. Dąbrowskiego w Warszawie. Instytut poszukiwał rolników serowarów, aby prowadzić na serach badania dotyczące prozdrowotnej mikrobiologii. Jako jedyni zostaliśmy zakwalifikowani do projektu. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie nasze sery nie tylko będą smaczne i zdrowe ale także będą miały zbawienne działanie na organizm człowieka.”

W ofercie Gospodarstwa Rolnego Adam Będkowski, dostępnej na LokalnyRolnik.pl znaleźć można m.in. takie sery jak:

LR_Banery_www_sery-z-krowiego-mleka_v2

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

“Od jakiegoś czasu szukając nowych kanałów zbytu naszych serów zainteresowała nas platforma Lokalny Rolnik. Pomaga ona w bardzo dużej mierze dotrzeć do klientów, którzy mieszkają w dużej odległości, dają możliwość do sprzedaży w takie miejsca, gdzie bez jej pomocy nie byłoby to opłacalne. Ponadto, Lokalny Rolnik zwiększa promocję naszych produktów. Dlatego też, jesteśmy bardzo zadowoleni, że Lokalny Rolnik zechciał współpracować z nami. Jesteśmy ambitnymi, młodymi ludźmi, którzy starają się żyć w zgodzie z naturą. Kupując nasz produkt wiesz, że został wyprodukowany z mleka „od szczęśliwych krów”, sposób tradycyjny – jest nieskazitelnie zdrowy oraz wybitnie smaczny.” – dodaje Pan Adam. Jeśli tak samo, jak Gospodarstwo Rolne Adam Będkowski, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca

1 “Nieprawidłowe opinie o szkodliwości mleka są szkodliwe dla zdrowia”, http://www.izz.waw.pl/component/content/article/3-aktualnoci/aktualnoci/595-nieprawidlowe-opinie-o-szkodliwosci-mleka-sa-szkodliwe-dla-zdrowia
2, 3 Joanna Górska, Forum Mleczarskie Handel 4/200/(35), “Od kopciuszka do księżniczki”, https://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/071/2/mleko-ser-maslo-wartosc-mleka/
4 Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych, Instytut Żywności i Żywienia, https://ncez.pl/upload/piramida-dla-doroslych-opis866.pdf
5, 7 Zeszyty Naukowe nr 743 Akademii Ekonomicznej w Krakowie, “Jakość serów podpuszczkowych dojrzewających dostępnych w handlu detalicznym na terenie Krakowa”, Maria Czechowska-Liszka, Katedra Towaroznawstwa Żywności, https://r.uek.krakow.pl/bitstream/123456789/350/1/137806552.pdf
6 Krzysztof Siemianowski, Jerzy Szpendowski, “Znaczenie twarogu w żywieniu człowieka”, Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością, Wydział Nauki o Żywności, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-1-115.pdf
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *