Szlachetna dziczyzna z Lasu Huberta

Rolnicy i Wytwórcy dziczyzna

Dziczyzna powoli wraca na polskie stoły. Coraz więcej osób docenia jej walory i poszukuje produktów z zaufanego źródła. Oferta Lasu Huberta, obfitująca w wyśmienite mięsa i wędliny ze szlachetnej dziczyzny, idealnie się w to wpisuje.

dziczyzna

Wirtualny targ pełen nieprzypadkowych wytwórców naturalnej żywności

Wytwórcy obecni na wirtualnym targu prawdziwego jedzenia LokalnyRolnik.pl wybierani są w nieprzypadkowy sposób. Muszą spełnić szereg warunków związane m.in. z czystą etykietą produktów, dobrostanem zwierząt hodowlanych, naturalnymi sposobami uprawiania warzyw i owoców. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chcemy mieć pewność, że to, co oferowane jest  na naszym targu cechuje się najwyższą jakością, jest świeże, naturalne i zdrowe. Odwiedzamy naszych dostawców, by poznać ich codzienną pracę “od kuchni”, zaprzyjaźnić się z nimi i sprawdzić, jak wygląda proces produkcji jedzenia, które trafia później na Wasze i nasze stoły. Nie inaczej sprawa ma się w przypadku marki Las Huberta, o której w dalszej części opowiadają sami właściciele.

Poznaj historie innych wytwórców Lokalnego Rolnika

Jaka jest historia jego powstania Lasu Huberta? Skąd taki pomysł? Jak nauczyliście się tego, czym się obecnie zajmujecie?

„Górny Śląsk, skąd pochodzimy, to kraina tradycji i naturalnych dóbr, które są zapleczem całego kraju. Region w którym się znajdujemy to dawne miejsce pozyskiwania rudy żelaza, skąd miejscowość ta wzięła swą nazwę Rudy. Otoczona lasami i wspaniałym parkiem autorstwa Braci zakonu Cystersów, których siedziba także się tu znajdowała, stanowiła i stanowi wspaniałe miejsce życia wielu zwierząt leśnych, których smakiem mogą się dziś Państwo delektować.

Początki naszej firmy sięgają dwudziestu lat wstecz, gdy grupa przyjaciół postanowiła połączyć siły i stworzyć wspólnie dla nas podwaliny obecnego zakładu. Z czasem zakład ten rozrósł się do obecnych rozmiarów i znalazł swą stałą siedzibę, którą możecie państwo dziś tu podziwiać. Udziałowcy firmy, jako myśliwi, widząc, że polskie mięso i dziczyzna w 80-90% jest eksportowana za granicę, stwierdzili, że byłoby dobrze, by zacząć promować te mięsa i sprzedawać je w Polsce. Lata doświadczeń i myślistwa przekazywanego z pokolenia na pokolenie sprawiły, że doszliśmy do perfekcji w wykonywanym przez nas zawodzie” – opowiadają właściciele Lasu Huberta.

dziczyzna

Jak wygląda Wasz przykładowy dzień w pracy w Lesie Huberta?

„Dzień pracy zaczyna się jeszcze przed świtem, gdy nasi skórowacze zabierają się do oprawiania zwierzyny i przygotowania go rzeźnikom do rozbioru.

Później zwierzyna trafia na stoły masarskie gdzie wyspecjalizowani pracownicy dokonują jej rozbioru na części pierwsze i przekazują dalej do pakowania.

Ostatnim etapem jest zapakowanie i oznaczenie nazwy i gramatury finalnego produktu i umieszczenie go w magazynie chłodniczym, w oczekiwaniu na wysyłkę i naszych klientów” – dodają właściciele Lasu Huberta.

dziczyzna

Jakie są Wasze największe wyzwania, trudności i największe radości, sukcesy w Lesie Huberta? Jakie macie plany na przyszłość?

„Największym wyzwaniem, jakiemu obecnie stawiamy czoła, jest oczywiście międzynarodowa pandemia koronawirusa, która skutecznie ograniczyła handel i gospodarkę oraz zamroziła wielu kontrahentów z branży hotelarskiej i restauracyjnej.

Największą radość daje nam uśmiech na twarzy naszych klientów i zadowolenie z naszej pracy, które owocuje kolejnymi zamówieniami i dziczyzną, która dociera do coraz szerszego grona odbiorców.

Możemy się pochwalić stale rosnącą liczbą kontrahentów oraz podpisaniem wielu nowych umów, co jest owocem ciężkiej pracy sztabu naszych handlowców i specjalistów badających rynek i potrzeby klienta i starających się spełnić jego wymogi.

W przyszłości planujemy rozbudowę naszego zakładu i dotarcie do najodleglejszych klientów i miejsc nie tylko w Polsce, ale i w Europie” – mówią właściciele Lasu Huberta.

MYŚLIWSKA

Jaki jest Wasz asortyment? W jaki sposób wytwarzane są Wasze produkty?

„Nasz asortyment stanowią przede wszystkim znakomite mięsa i wędliny z dziczyzny, które od momentu życia wśród leśnych knieji, poprzez pozyskanie i rozbiór, trafiają ostatecznie na nasze stoły. Staramy się o to by oferowane przez nas produkty pochodziły w 100% z natury, od zwierząt które same żyły i się żywiły, bez destrukcyjnej ingerencji człowieka w ich chów.

Staramy się kłaść nacisk na naturalność wytwarzanych przez nas produktów, gdyż obserwując rosnące zapotrzebowanie na naturalną żywność i powolne zatruwanie żywności dostępnej w marketach. Stanowczo nie zgadzamy się na modyfikacje naturalnego składu, czym wyróżniamy się spośród wielu innych producentów, kładących nacisk na ilość i wygląd produktu, który powoli zaczyna przypominać świecącą, plastikową zabawkę.

dziczyzna

Gorąco polecamy nasze produkty, ponieważ to właśnie u nas, w Lesie Huberta, mają Państwo możliwość zakosztowania prawdziwych mięs i wędlin prosto z lasu.

Jesteśmy dumni z tego, że coraz więcej stołów w całej Polsce znów zaczyna przypominać te naturalne stoły naszych dziadków i babci, gdzie zawsze gościła naturalna zdrowa żywność i oczywiście tak bardzo dziś niedoceniana dziczyzna, będąca królową mięs” – opowiadają właściciele Lasu Huberta.

dziczyzna

Zostań dostawcą na LokalnyRolnik.pl

“Rozpoczęcie współpracy z Lokalnym Rolnikiem to efekt długotrwałej pracy naszych fachowców w odnajdywaniu godnych współpracy, naturalnych odbiorców i dystrybutorów zdrowej żywności, do których Państwo należycie” – komentują właściciele firmy. Jeśli tak samo, jak Las Huberta, chciałbyś dołączyć do dostawców Lokalnego Rolnika i razem z nami szerzyć dobre praktyki na temat świadomego oraz zdrowego żywienia, już niebawem Twoje produkty mogą zagościć na talerzach osób spragnionych naturalnych, prawdziwych smaków, bez dodatku chemii i wspomagaczy. Wypełnij formularz kontaktowy. Skontaktujemy się z Tobą w sprawie szczegółów naszej współpracy. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego!

Dołącz do nas, jako dostawca Lokalnego Rolnika

sezonownik lokalnyrolnik,pl

Trafiłeś tu zapewne wpisując w wyszukiwarkę frazę “dziczyzna”, czytając nasz newsletter, śledząc nas na Facebooku lub będąc stałym gościem na naszym blogu. Jakkolwiek się to nie stało, bardzo się cieszymy, że jesteś i zachęcamy do zakupów na naszym wirtualnym targu prawdziwego jedzenia!
Podziel się
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *